Sanayileşmeye HİBE AŞISI

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ndan yararlanan Day-Pa Gıda (Umurlar), Ilgaz Et, Miskos Helva ve Ovaköy Gıda, aldıkları hibe destekler sayesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesislerini hem genişletti hem de ekipmanlarını yeniledi. Bu dört firmanın toplam 2 milyon 568 bin lira olan yatırımlarına 1 milyon 38 bin lira hibe destek verildi.
• Daha fazla istihdam ve daha fazla üretim için yatırım yapan firmaların desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Şehmus Günaydın, “Hibe destekler sayesinde Kastamonu’ya her geçen gün yeni bir tesis kazandırıyoruz. Ürünlerimizin katma değerini yükseltebilirsek, Kastamonu ekonomisine katkıyı daha da arttırabiliriz” dedi.

ERHAN VEREN
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ndan yararlanan Day-Pa Gıda (Umurlar), Ilgaz Et, Miskos Helva ve Ovaköy Gıda’nın Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirdiği tesislerin açılışı dün yapıldı.
4 firmanın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı dahilinde toplam tutarı 2 milyon 568 bin lira olan projelerine 1 milyon 38 bin lira hibe destek verildi.
Day-Pa (Umurlar) Gıda 800 bin liralık proje bedeliyle hayata geçirdiği ve 346 bin lira hibe destek aldığı yeni projesiyle bakliyat ambalajlama tesisini hizmete geçirirken, Ilgaz Et 218 bin liralık projesine aldığı 109 bin liralık hibeyle tesislerini genişletti. Miskos Helva da 1 milyon 150 bin lirayı bulan yatırımına 384 bin 439 lira hibe destek alarak yeni bir üretim tesisine kavuştu. Aldığı hibe destek sayesinde sarımsak entegre ünitesini devreye sokan Ovaköy Gıda ise 400 bin lira tutarındaki projesine 199 bin lira hibe destek aldı.
Tesislerin ortak gerçekleştirilen açılışında konuşan Vali Şehmus Günaydın, daha fazla istihdam ve daha fazla üretim için yatırım yapan firmaların desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti ve “Kastamonu’ya son 10-12 yıl içerisinde devlet olarak ciddi destekler sağlandı. Bu desteklerin sürekliliğinin sağlanması için çalışacağız. Hibe destekler sayesinde Kastamonu’ya her geçen gün yeni bir tesis kazandırıyoruz. Ürünlerimizin katma değerini yükseltebilirsek, Kastamonu ekonomisine katkıyı daha da arttırabiliriz. Yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Devrekani bölgemizde patates üretimi konusunda ciddi gelişmeler var. Kulaksızlar Barajı’nın sulama faaliyetlerine başlamasıyla da bu üretim daha da artacak. Bu üretilen patatesin işlenmesi için de Organize Sanayi Bölgemiz’e bir tesis kazandırabiliriz. Biz yatırımcılarımıza gereken tüm kolaylığı sağlamaya hazırız” dedi.
Açılışta konuşan AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise, “Bu projelerin hayata geçtiğini gördükçe çok mutlu oluyoruz. Hibe desteklerle doğru bir iş yaptığımızı görüyoruz. Hibe desteklerden faydalanarak yapılan projeler bizim için çok önemli. Bu tür yatırımların artması temennisinde bulunuyorum. Kastamonu, havalimanı ile bir eşiği geçti, Ilgaz Tüneli ile de ikinci bir eşiği geçecek. Ardından verilen teşvik ve desteklerle Kastamonu’ya yatırımcıların artarak gelmeye başlayacağını göreceğiz” diye konuştu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman da bu proje kapsamında 2006 yılından bu tarafa 10. etabı uyguladıklarını belirterek, “Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi konusunda ilimizde bugüne kadar 44 proje tamamlandı ve 17 milyon 469 bin liralık yatırıma karşın 8 milyon 661 bin lira hibe destek sağlandı. Bu yatırımlarla birlikte 500’ün üzerinde kişiye de istihdam sağlanmıştır” dedi.
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında sözleşme imzalanan diğer projeler hakkında da bilgi veren İl Müdürü Osman Yaman, “Devrekani’de faaliyet gösteren Gökkale Tarım ve Hayvancılık firması Entegre Biyogaz ve Gübre Kurutma, Paketleme Tesisi Projesi uygulayacak. Gübreden biyogaz, biyogazdan da elektrik üretecek. Böylece hem çevre kirliliği önlenmiş, hem gübre değerlendirilmiş, hem de 250 KW elektrik üretimi gerçekleştirilmiş olacak. Proje ülkemizde uygulanacak olan ilk projedir. Yine Devrekani Yem ve Taşköprü Silaj tesislerinde de teknoloji yenilenmesi ve kapasite arttırımı konusunda proje uygulanacaktır” diye konuştu.
OSB’de destek programından yararlanarak tesislerini güçlendiren firmalardan Umurlar Gıda’nın sahibi İbrahim Umur, “Kastamonu’da son yıllarda sanayi ve turizm alanlarında ciddi kıpırdanmalar var. Yatırımcıları her zaman desteklemeliyiz ki, yeni yatırımları memleketimize kazandırabilelim. Biz firma olarak küp şeker üretimi üzerine ilk olarak OSB’ye gelmiştik. Bugün ise aldığımız destekler sayesinde bakliyat paketleme tesisimizi kurduk” dedi.
1996 yılında İstanbul Fatih’te kurulan Miskos Helva’nın sahibi Ayhan Vural ise “Firma olarak sürekli olarak kendimizi yeniliyoruz. Kastamonu markası olan çekme helva başta olmak üzere ürünlerimizi Kars’tan Edirne’ye kadar tüm vilayetlerimize ulaştırıyoruz. İstanbul Yenibosna’da kurduğumuz fabrikamızın ardından Kastamonu’ya da teşvikler sayesinde tesis kurduk. 10 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak olan tesisimizin 4 bin metrekaresini tamamladık. 20 personelle çalışırken, şu anda bu sayıyı 100’e çıkardık. Bunları destekler sayesinde sağladık. Hibe desteklerin sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Bünyesinde Sarımsak Entegre Tesisi’ni kuran Ovaköy Gıda’nın sahiplerinden Muhittin Göksoy açılışta yaptığı konuşmada Sarımsak Borsası’nın önemine değindi.
Muhittin Göksoy, “Kastamonu’da taşın altına elini koyan yatırımcılar desteklenmeli. Desteklenmeli ki yatırımların devamı gelsin. Ovaköy Gıda olarak Sarımsak Entegre Tesisi’nde ilk kazmayı vurduk. Dünyanın en güzel sarımsağı olan Taşköprü sarımsağına katma değer katabilmek için entegre tesisin önemini biliyoruz. Ancak bizler bu çalışmaları yaparken, hayati önem taşıyan sarımsak borsasının da bir an önce kurulması gerekiyor. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bunun için tüm Kastamonulular’ın buna destek olması gerekiyor” dedi.
Tesislerin açılışına Vali Günaydın ve milletvekili Metin Çelik’in yanı sıra, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve STK temsilcileri de katıldı.