Sancılı esnaftan siyasilere mesaj

  • KSK’nın karşı karşıya kaldığı haksızlığa karşı oluşan birlikteliğin zor günler geçiren esnaf için de sağlanması gerektiği hatırlatıldı.
  • Bu konudaki görüşlerini dile getiren Kuzeykent Cafe Moor’un sahibi Canan Çiloğlu, “Esnaf için neden seslerini çıkartmıyorlar, çok merak ediyorum.Biz top koşturmuyoruz, doğrudur. Koşturduğumuz tek şey ekmek kapımızın kapanmaması mücadelesidir. Bizim emeğimiz döktüğümüz terdir, verdiğimiz vergilerdir, kiralardır, ödediğimiz faturalardır. Şu an makamında olan tüm siyasetçilerden biz esnaf için de aynı mücadele ve gündemi bekliyoruz. Yeni kredi paketi geliyormuş. Borcu boyunu aşmış vatandaş yine borçlandırılacak. Ben borcu borçla kapatmaya ‘hayır’ diyorum” dedi.

 

Pandemi süreciyle birlikte büyük sıkıntı yaşamaya başlayan esnaf, bu badireyi nasıl atlatacağının derdine düşmüş durumda.

Özellikle Kuzeykent’teki esnafın yaşadığı sıkıntı, büyük ölçüde Üniversite’ye bağımlı oluşlarından kaynaklı olarak bir misli daha büyük.

Kuzeykent İş Merkezi’nde faaliyet gösteren işletmelerden Cafe Moor’un sahibi Canan Çiloğlu,  içinde bulundukları zor durumu ve yaşadıklarını dile getirirken, Kastamonuspor’un yaşadığı sorun karşısında bir araya geldiklerine işaret ettiği siyasilerden aynı duruşu esnaf için de beklediklerini vurguladı.

Çiloğlu, düşüncelerini şöyle sıraladı:

“Birkaç gündür dikkatimi çekti. Milletvekillerimizden belediye başkanına,parti başkanlarından,tüm siyasetçilere, iş adamlarına kadar hepsi 2. ve 3.Lig Kulüpler Birliği’nin talebi üzerine,Federasyon’unliglerin oynanmayacağı ile ilgili kararına tepkililer ve birleşme içindeler. Saygıyla karşılıyor, ayakta alkışlıyorum.Çok güzel…Demekki isteyince gündeme getirilebiliyormuş.

Lakin nedense bu saydığım üst düzey bürokratlar, siyasetçiler, işadamları; zorda olan kendi esnafının sorunları için, güyaaçılıp daiş yapamayan ya da açılıp da hâlâ oyun oynatamayan adı kahvehane olan mekanlar için,yada esnafın gırtlağına çöken mülk sahiplerine biriken kira borçları için veya siftah yapamayan esnafa destek yerine kredi çektirip olmayan parayla günü gelmiş ödemelerini yapamayan esnaf için neden seslerini çıkartmıyorlar,çok merak ediyorum.

Biz topkoşturmuyoruz, doğrudur.Koşturduğumuz tek şey ekmek kapımızın kapanmaması mücadelesidir.Bizim emeğimiz döktüğümüz terdir, verdiğimiz vergilerdir, kiralardır, ödediğimiz faturalardır.  Bir TFF kadar gündeme gelemeyişimiz, emin olun seçimlerde sizide gündeme getirmeyecektir.

Şu an makamında olan tüm siyasetçilerden, biz esnaf içinde aynı mücadele ve gündemi bekliyoruz. İşyerlerimizi aylarca kapatıp en ufak destek verilmediğini hatırlatırız. Bizler kepenklerimizi tamamen kapatmak istemiyoruz.Geç olmadan esnafınıza sahip çıkın. Akışına bıraktığınız her gün bir esnaf kilit vuruyor kapısına! ‘Yok’ diyorsanızda, şahsım adına seçimlerde parti gözetmeksizin,tüm mücadelem ulaşabildiğim en küçük noktaya kadar ulaşıp aynı koltuklara aynı siyasetçileri oturtmamak için olacaktır. ‘Birlikte Başaracağız Türkiyem’derken yoksa biz esnafı vatandaşlıktan mı çıkarttıınız?

Kredi vermeyi bile icraat sanan bir zihniyet var ve bu zihniyete sevinen binlerce vatandaş! Çözüme bak!Nur topu gibi yeni kredi paketi geliyormuş. Borcu boyunu aşmış vatandaş yine borçlandırılacak. Gelir düzeyi eriyen, işte kalma garantisi olmayan işçi, işi nasıl devam edecek belli olmayan binlerce esnaf neden gitsin krediye başvursun? Daha çok borçlanıp daha çok köle olmak için mi?Yoksa şu kadar vatandaşımıza daha,borçlandırdık demek yerine, ‘bu süreçte destek kredisi verdik’ diyebilmek için mi? Ben borcu borçla kapatmaya ‘hayır’ diyorum”.

CENGİZ MUHZİROĞLU