Şanla şerefle

10 Aralık’ın 100. Yılını kutladık

  • Kastamonu kadınının ve Kastamonu’nun onur ve gurur günü olan 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. yıldönümü dün kentimizde yaklaşık 5 bin kişinin katımıyla, büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı.
  • Düzenlenen yürüyüşe ve meydandaki törene Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 6 CHP’li, 1 MHP’li kadın milletvekili, CHHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ileİstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce konuk kadın da katıldı.

 

10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yılı’nda Kastamonu tarihi bir gün yaşadı. Türkiye’nin dört bir yanından Kastamonu’ya gelen kadınlar, 100. Yıl önceki ruhu yeniden yaşadı.

Yaklaşık 5 bin kadının katılımıyla gerçekleşen yürüyüş Kışla Parkı’ndan başladı ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

100.Yıl kutlamalarına Vali Yaşar Karadeniz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin,CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir,CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan,CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay da katıldı.

Kastamonu’dan ilçe belediye başkanları da otobüslerle ilçelerden gelecek olan vatandaşların katılımına katkı sunarken, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve İzmir Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da Kastamonulu kadınları yalnız bırakmadı. KAS-DER genel merkezi de 50 otobüsle İstanbul’dan Kastamonu’ya çıkarma yaptı.

Ayten Kızıltan

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrasında 10 Aralık Platformu Başkanı Ayten Kızıltan, yaptığı konuşmada, “10 Aralık Kastamonu kadını için tarihin yeniden yazıldığı gündür.  100 yıl sonra ilk Türk Kadın Mitingi anısına, Kastamonu’ya gelen misafirlerimiz ve Kastamonulu kardeşlerimizle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı azim ve kararlılıkla tüm dünyaya sesleniyoruz; bölünmezliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamayacaksınız. Atatürkçü düşünceyle el ele oluşumuzdan onur duyuyoruz” dedi.

Galip Vidinlioğlu

Başkanı Galip Vidinlioğlu da“Rahatça konuşabiliyorsak, özgürce yürüyebiliyorsak, evlerimizde sobalarımızın başında çocuklarımızın başında gelecek hayalleri kurabiliyorsak kahraman Türk kadınının ve şehitlerimizin sayesindedir. Hepsini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. O gün yedi düvele karşı, kahraman Türk kadını İstiklal harbinin fitilini buradan ateşledi. Görüyorum ki, 100 yıl önceki ruh yine bu meydanda.Bir olalım, diri olalım ve diri kalalım. Aramızdaki problemler halledilmeyecek problemler değil. Asgari müştereklerimiz o kadar çok ki, neyin kavgasını veriyoruz, neyin hesabını güdüyoruz. Yolumuz belli. Yönümüz bir, kıblemiz bir, Cumhuriyetimiz bir, Atatürk’ümüz bir, vatanımız bir, daha neyin derdindeyiz” diye konuştu.

Gülizar Biçer Karaca

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise, “100 yıl önceki ruhla, görev beklemeden, yurdumuza dönük her türlü mücadeleye, özellikle kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek için görev beklemeyeceğiz. Her gün bir kadınımız cinayete kurban gidiyor. 2019 yılında 390 kadınımızı kurban etmişken, biz görev bizimdir diyeceğiz. Yeniden hep birlikte dayanışarak, kadın mücadelesini bu topraklar, Mustafa Kemal Atatürk için yeniden verecek. Meydanda gönül isterdi ki 10 binler, 100 binler olsun. Biz inanıyoruz, biz güveniyoruz. Bir sonraki mitingde meydanları dolduracağız” ifadelerini kullandı.

Hasan Baltacı

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da yaptığı konuşmasında, “O gün Zekiye Hanım’ın önderliğinde Anadolu’nun sesini duymayanlar, savaş cephesinde mağlup olmuşlardır. Bu ülkeyi yöneten siyasiler başta olmak üzere, kadınların sesini duymayanlar mağlup olurlar. Kadınların sesini duymayanlar siyaseten yenilirler, ekonomik olarak yenilirler, kültürel olarak yenilirler. Bu topraklarda kadının kurtuluş mücadelesinin mayası vardır. Bu mayanın üstüne, bu ülke de inşa edilebilecek,  pırıl pırıl aydınlık bir gelecek vardır. O kadınların sesini, Zekiye Hanım’ın sesini ben duyuyorum. Bana diyor ki, ‘Evladım, kadınlara destek ver. Kadınlar, her gün erkek cinayetine kurban gitmesin’ Ben görev ve sorumluluğumu biliyorum, herkes bu görev ve sorumlulukla hareket etmeli. Bu ruhu, bu sesi geleceğe taşımalıdır” dedi.

Metin Çelik

AK Parti Milletvekili Metin Çelik deTürkiye’ye yapılan saldırılara değinerek, “100 yıl sonra, ülkemiz üzerinde 100 yıl önceki oyunlar sergilenmektedir. O gün kendileri geliyorlardı, bugün taşeron terör örgütlerini kendileri sürüyorlar. FETÖ, PKK, DA-EŞ ve diğer terör örgütleriyle Türkiye’nin güçlü yükselişini engellemeye çalışıyorlar ancak güçlü milletimiz hem 15 Temmuz’da bu hainlere karşılığını verdi, hem de ülke içinde ve ülke dışında üzerimizdeki tehditlere karşılığını vermekte. Şehitlerimiz oluyor.  Aile ve Çalışma Bakanımız, programa teşrif edeceklerdi, bugün şehit cenazesine katılmak üzere programına gelemediler. Türkiye yoluna emin adımlara devam edecek, tüm oyunları bozarak Türkiye’yi büyütmeye, geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Nevin Taşlıçay

Kısa bir selamla konuşması gerçekleştiren MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay ise, “Türk kadın mitinginin mihenk taşlarından birisi olan Kastamonu mitingi, Anadolu kadınının gururudur. Dünyaya savaş hukuku dersi veren Kastamonulu kadınları ve tüm kadınları anıyorum” dedi.

Ayşe Ergezen

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen de konuşmasında şunlara değindi:

“10 Aralık 1919’da hepimizi heyecanlandıran bir miting düzenlendi. Kadınların organize ettiği ve kadınların katıldığı bu miting Anadolu’da ilk miting oldu. Kastamonu’nun nüfusuna oranla düşündüğümüzde neredeyse herkes o gün bu meydandaydı. Zekiye Hanım’daki şuur ve heyecanı, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi karşısında, tüm Türkiye’de milyonlarca insanın meydanı doldurmasıyla gördük ve yaşadık. 10 Aralık 1919 günü Kastamonu’da vatanın parçalanmasına karşı böyle bir mitingin yapılması, milli dayanışma açısından da anlamlıdır. Kastamonu, İzmir ya da İstanbul gibi işgale uğramamıştı. Buna rağmen, Kastamonulu kadınlar bir bütün halinde Milli Mücadele’ye destek verdi.”

Yaşar Karadeniz

Vali Yaşar Karadeniz de şöyle konuştu:

“Bugün burada Atalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin ruhunu aynen içimizde koruyoruz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Milli değerlerimiz siyasi, ticari ve diğer tüm konuların üzerindedir. Onlar memleketi düşmandan temizlediler. Bizler hep birlikte memleketimizi yüceltmek için çalışıyoruz. 21’nci yüzyılı Türk yüzyılı yapmak hepimizin idealidir. Ülkemiz ve çevresinden oynanan oyunlar bizi yolumuzdan döndüremeyecektir. Bugün daha güçlüyüz, inançla yolumuza yürüyoruz. Bu meydan milletimizin geleceğinin ne kadar parlak olacağının ispatıdır, bağımsızlığımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar güçlü olduğunun haykırışıdır.  Bu meydan tarihte olduğu gibi Türk kadının milli davalarda en önde, aktif bir şekilde üzerine düşeni yapmaya kararlı olduğu resmidir”

Selma Argon’ plaket

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen programda İstiklal Marş’ımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’a da katılımından dolayı plaket verdi.

Konuşmaların ardından Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sunarken, KASDER Kadın Kolları tarafından da Atatürk portresi oluşturuldu.

 

Cengiz MUHZİROĞLU