Sarı Konak Kadın Girişimci Kooperatifi’ne üye kaydı başladı

Kadın girişimcileri üretime katmak, hem ev hem il ekonomisine katkı sağlamak, girişimci kadınlar ile Kastamonu’nun yöresel ürünlerini geleceğe taşımak ve uluslararası düzeyde tanıtmak adına Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan Mikro Kredi desteğinin tam anlamıyla amacına ulaşabilmesi adına oluşturulan Sarı Konak Kadın Girişimci Kooperatifi’ne üye kayıtları başladı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu ili ve ilçeleri içerisinde yöresel ürün, el işi gibi her türlü üretimle ilgili faaliyette bulunan hanımlarımızı üye olmaya davet ediyoruz” dedi.

Kadınları üretime katmak, hem ev hem il ekonomisine katkı sağlamak, girişimci kadınlar ile Kastamonu’nun yöresel ürünlerini geleceğe taşımak ve uluslararası düzeyde tanıtmak adına Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan Mikro Kredi desteğinin tam anlamıyla amacına ulaşabilmesi adına, Kastamonu Belediyesi’nin kurucu ortaklığıyla kurulan Kadın Kooperatifi’ne kayıtlar başladı.

Belediye Binası girişinde oluşturulan kayıt masasında, kooperatife üye olmak isteyen kadınlar kayıtlarını yaptırabilecekler.

Kastamonu Belediyesi tarafından, Akmescit Mahallesi’Ndeki Sarı Konak olarak bilinen Aşıkgil Konağı tahsis edilen Kastamonu Sarı Konak Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi, 7 kurucu üyeden oluşuyor. Kastamonu Belediyesi’nin yanı sıra Mihriban Tüfekçi, Mine Özgür, Elif Çetinoğlu, Nuriye Afacan, Ayfer Çırakoğlu ve Ebru Turhal kurucu ortaklar arasında yer alıyor.

“TÜRKİYE’DE İLK VE TEK PROJE”
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, dün Belediye Binasında oluşturulan kayıt masasında yaptığı konuşmada, üretici kadınları kooperatife üye olmaya davet ederek; “Kastamonu ili ve ilçeleri içerisinde yöresel ürün, el işi gibi her türlü üretimle ilgili faaliyette bulunan hanımlarımızı üye olmaya davet ediyoruz. Üyelik için 100 lira bir bedel alıyoruz. Evinizde ürettiğiniz her türlü mamulü kooperatif aracılığıyla direk üretimden tüketime verme imkanını oluşturuyoruz. Bu proje, Türkiye’de ilk ve tek projedir. İnanıyorum ki bu projede  Kastamonu kadınları başarılı olacaktır. Kastamonulu kadınlarımız tarihin her safhasında vatanına, milletine, toprağına bayrağına bağlılığını ilan etmiştir. Bundan sonra da ülkesine, ailesine, üretime katkı vermek için böyle güzel bir projeye imza atmıştır. Kendilerini kutluyorum, tüm Kastamonulu üretici hanımlarımızı Kastamonu Sarı Konak Kadınlar Kooperatifimize üye olmaya bekliyorum. Kadınlarımıza kooperatifimizin hayırlı olmasını diliyorum. İnanıyorum ki gelecekte çok güzel işleri birlikte beraber yaparak başaracağız” dedi.

“ÜLKEMİZİN ÜRETİME İHTİYACI VAR”
Belediyenin desteğinin süreceğini belirten Babaş; “Belediyemizin de her zaman desteği olacak. Belediyemizin desteğini hissedecekler. Kadınlarımızla beraber bu projeyi yürüteceğiz. Burada emeği geçen kurucu 7 hanımefendiye teşekkür ediyorum. Özellikle şu aşamada, ülkemizin ciddi manada ihtiyacı var. Bu üretimin de, hanımlarımızın bu güzel girişimiyle, en büyük örnek teşkil edeceğine de inanıyorum” ifadelerini kullandı. (Haber servisi)