Sarı Recep (Güray) Ankara’da anıldı

Kastamonu halk müziği sanatçılarından İnebolulu “Sarı” lakaplı Recep Güray’ın (1893-1965) Türk Halk Müziğindeki  yeri, önemi ve hatırası Atakan Köksal, Nail Tan, Prof. Dr. Sadık Erik organizasyonu ile düzenlenen bir törenle Ankara’da yad edildi.

Ankara Emekliler Derneği toplantı salonunda gerçekleştirilen anma gününde; Prof.Dr.Sadık Erik başkanlığında Atakan Köksal, Nail Tan ve Salih Uzun Recep Güray’ın yaşamı ve hatıralarını dinleyenlerine aktardılar. Eski milletvekillerinden Hadi Dilekçi, Fethi Acar,Eski Orman Bakanı Mahmut Erdir, Eski Vali Metin Aksoy’un ile Sarı Recep’in aile yakınları ile torunlarının da hazır bulunduğu toplantıda Mahmut Erdir’in radyoevi yıllarına dair anlattıkları duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

Türk halk müziği Metin Gürgen ile Kültür Bakanlığı Halk Müziği sanatçısı Sıtkı Akın hem birlikte hem ayrı ayrı icra ettikleri Sarı Recep derlemeleri ile mini bir konser verdiler.

Sanatçı Sıtkı Akın, “Gemilerde talim var” türküsünün bir İstanbul türküsü olmadığını ve dönem sansürü nedeni ile türküde geçen “sarı lira vereceğim” nakarat kısmının aslınsa “sarılıvereceğim” diye ifade edilmesi gerektiğini ifade ederek, türküyü salondaki konuklarla birlikte bu şekli ile okudu.

Anma toplantısı sponsor olan ve katılımcılara günün anısı olarak teşekkür belgelerinin verilmesi ile sonlandı. Kastamonu Vakfı tarafından Kastamonulu değerlerin bu tür anma toplantıları ile yad edileceği ifade edildi.

FAHRİ ÖZBEK