İNEBOLULU SARI RECEP’LE İLGİLİ YENİ BİLGİLER BELGELER VII

İnebolulu, 1946’da Ankara Radyosunda kurulduğu kabul edilen Muzaffer Sarısözen’in ünlü “Yurttan Sesler Topluluğu”nun ilk bağlama sanatçısı “Sarı” lakaplı Recep Güray’ın İnebolulu Kantarcı ailesinin kızı Nedime ile evliliğinden meydana gelen soyu, bugün beş çocuğu vasıtasıyla sürmekte. Dedesinin adını taşıyan ilk oğlu Abdurrahman Güray’ın (1924-1992) iki kızı var (İlgen, Gülgün). Zahide Yıldırım (1925- ) hayatta, çok hasta, konuşmak mümkün olmadı. Beş çocuğu var: Erkan, Nurdan, Özkan, Aynur, Nurkan. Kızı Perihan İrtiş (1927-2013) vefat etmiş. Onun da iki kızı var: Figen, Ferzan. Küçük oğlu Salim Arslan Güray SSK Dışkapı Şube Müdürlüğünü yapmş bir devlet memuru. 1933-2007 yılları arasında yaşamış,  Keçiören’deki baba ocağını tüttürmüş. İnebolulu Kâmuran Hanım’la evliliğinden dünyaya gelen iki oğlunu çok iyi yetiştirmiş: Tayfun Güray ve Doç.Dr. Taygun Güray. 1941 doğumlu küçük kızı Filiz de hayatta. O da hastalıklarla boğuşmakta.Elif, Elvan ve Cem’in annesi.

Tayfun Güray

Biz Sarı Recep’le ilgili araştırmalarımızı yaparken daima ailenin şu an reisi durumundaki, dedesinin  Kırım geleneği yakut taşlı yüzüğünü parmağında taşıyan Tayfun Güray’la muhatap olduk. Eşi Mine Hanım’la önce büroya geldi. Biz de eşimle Kurban Bayramı’nda 23 Ağustos 2018 günü Dikmen’deki evinde annesi Kâmuran Hanım’la birlikte ziyaret ettik. Ben sordum, onlar cevap verdi. Aile albümü, hatıralar değerlendirildi. Böylece, Ekim 2018 ayında (17-18 Ekim) İstanbul’da düzenlenen “Vefatının 55. Yıldönümünde Muzaffer Sarısözen Sempozyumu”  için değerli bir bildiri hazırlama şansını yakaladık.

Salim Arslan-Kâmuran Güray çifti 1961 yılında Ankara’da evlendiler. İlk oğulları Tayfun 19.09.1962 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Ankara Anadolu Motor Teknik Lisesi Motor Bölümünden (1979) sonra Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Bölümünde (1980-1984) yüksek öğrenimini tamamladı. İngilizce öğrendi. Yedek subaylık döneminin ardından otomotiv sanayiinde görev aldı.

27 Ağustos 2018 tarihinde gönderdiği özgeçmişine göre; IVECO-OTOYOL-OTOKAR-KARSAN Türk Traktör Servis formeni olarak göreve başladı (1987). ORMAK Şirketinde Mekanik Formenlik yaptı (1987-1990). Bursa TOFAŞ’ta eğitim uzmanı olarak on yılı aşkın hizmet verdi (1990-2001). Ardından yine Bursa BİRMOT’ta orta düzey yöneticilik yaptı (2001-2003). Ankara BORA HONDA şirketinde iki yıl kadar servis müdürlüğü görevinde bulundu. Anadolu Grubunun Çelik Motor bölümünde servis  yöneticiliği görevinin ardından (2005-2009) emekliye ayrıldı. Hâlen, zaman zaman Koç grubunda otomotiv alanındaki eğitim faaliyetlerinde ders vermektedir. Tanınmış çalgı yapımcısı, Suna Kan’a da bir keman yapan Yunus Tarhan’ın Gümüşhane kökenli kızı Mine Güray’la evliliğinden (1989) doğan oğlu Otomotiv Mühendisliği öğrenimini tamamlamak üzeredir.

Doç. Dr. Recep Taygun Güray

Salim Arslan Güray’ın ikinci oğlu Doç.Dr. Recep Taygun Güray 31 Ağustos 2018 tarihinde şu kısa özgeçmişini gönderdi.

1966 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğrenimini Mecidiye İlkokulu, orta öğrenimini Kalaba Ortaokulu ve lise öğrenimini Ankara Gazi Lisesinde gördü. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve 1988 yılında aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak akademisyenlik hayatına başladı. Bu süreçte Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliğinin Nükleer Mühendislik Yüksek Lisans programında eğitim gördü ve 1992 yılında Master derecesini aldı. 1993 yılında kazanmış olduğu lisansüstü burs ile A.B.D.’de Ohio State Üniversitesine gitti ve ikinci Master derecesini fizik alanında aldıktan sonra, 2000 yılında nükleer-astrofizik alanında Doktorasını alarak Türkiye’ye döndü. İki yıla yakın Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak çalıştıktan sonra, Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümünde çalışmaya başladı. 2010 yılında Doçent oldu ve 2015 yılında Profesör olma hakkı kazandı. A.B.D. ve Avrupa’daki alanı ile ilgili bir çok araştırma enstitüsü ile ortak projeler yürütmüş, 2003 ve 2017 yılları arası yaz aylarında A.B.D. Notre Dam Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak bulunmuş ve 2009 yılında misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 30’dan fazla yurt dışı indeksli dergilerde yayını olmuş ve TÜBİTAK yayın ödülü kazanmıştır. Hâlen Kocaeli Üniversitesi Fizik Bölümünde görev yapan Recep Taygun Güüray evli ve 1998 doğumlu bir erkek çocuğuna sahiptir.

Bu değerli aileyi Kastamonululara tanıttığımız için mutluyuz, gururluyuz…