Sarımsak fiyatında yarı yarıya fark

(ÖZEL) TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI, KASTAMONU'DA 40 LİRADAN ALICI BULUYOR

Sarımsağın en kalitelisi ana kaynağı Taşköprü’de 30, kentimizde ise 40 liradan satılırken, bu rakam büyük kentlerde 80 liraya kadar çıkıyor.

Aile ziyareti için Kastamonu’ya gelen ve İstanbul’a dönüş yolunda tarihi Nasrullah Meydanında Taşköprü sarımsağı satın alan Mahir Gergen, “Sarımsak İstanbul’da pazarda 60-70 liraya satılıyor. Marketlerde 80 liraya kadar çıkıyor. Ama Kastamonu’da fiyat daha uygun. Bir de insan güvendiği için yerinden almak istiyor sarımsağı. Biz, İstanbul’da yaşıyoruz bu yüzden 3 kilo sarımsak aldım. İstanbul’da olsa en fazla yarım kilo alırdım. Fiyatlar çok yüksek çünkü. Ama burada fiyabiraz daha uygun, hem de insan güveniyor” dedi.

Nasrullah Meydanında Taşköprü sarımsağı satışı yapan Muammer Kuşgözoğlu da, “Sarımsağın başkenti  Kastamonu’dur. Bizim sarımsağın Kastamonu’nun dışındaki illerde 70-80 lira civarında yüksek fiyatlarda satıldığını müşterilerimizden duyuyoruz. Şu anda en büyük, birinci sınıf sarımsak burada 40 liraya satılmaktadır. Misafirlerimizi Kastamonu’dan Taşköprü sarımsağı almalarını tavsiye ediyoruz.. Kastamonu’nun dışında satılan sarımsaklar yani diğer illerde satılan sarımsaklarda İran sarımsağı ya da Çin sarımsağı ile karıştırılıp satıldığını duyuyoruz” şeklinde konuştu. İHA