“Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri” toplantısı

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde "Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri" toplantısı düzenlendi. ( Mehmet Tuğcu - Anadolu Ajansı )
  • Vali Yaşar Karadeniz, Taşköprü’de düzenlenen “Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri” toplantısında, bu toplantının Taşköprü sarımsağının marka değerinin geliştirilmesine katkı sunacağını belirtirken, toplantıda alınan kararların takibinin yapılmasını istedi.

Taşköprü’de “Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri” toplantısı düzenlendi. Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında Taşköprü Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda, Taşköprü sarımsağı ile ilgili sorunlar konuşuldu.

Vali Karadeniz, toplantının Taşköprü sarımsağının marka değerinin geliştirilmesine katkı sunacağını belirtti.

Toplantıda, üreticilerin yerli tohum yerine  yabancı tohumlara yönelmeleri ile yerli sarımsak tohumu üretiminin giderek azalıyor olması; Hastalıklardan ari tohumluk üretiminin yapılamaması; Yabancı menşeili sarımsakların Taşköprü sarımsağı adı altında piyasaya arzı; Yabancı sarımsakların Taşköprü sarımsağı üzerinde oluşturduğu haksız rekabet baskısı; Taşköprü sarımsağının marka değerinin korunması; Bilinçsiz gübreleme; Hastalık ve zararlılarla yetersiz mücadele; Toprak analizinin yapılmaması; Taşköprü’ de üretilen sarımsağın üretim miktarının belirlenememesi; Üreticiyi teşvik edici desteklerin yetersizliği; Alatarla pazaryerinin altyapı ve idari açıdan yönetilebilir olmaması; Piyasada 12 ay boyunca Taşköprü sarımsağının bulunmaması; Ülkemize yurt dışından ithal edilen sarımsakların Taşköprü sarımsağına haksız rekabet ortamı oluşturması; Reklam ve tanıtım faaliyetlerinin eksikliği; Genel sarımsak fiyatlarındaki yıllık fiyat istikrarsızlığı sonucu Taşköprü sarımsağının olumsuz etkilenmesi konuları ele alındı.

Toplantıda alınan kararların takibinin yapılmasını isteyen Vali Karadeniz, “Bu süreçte de alınan kararların her maddesi için burada belirtilen kurumlar, yarından itibaren çalışmalarına başlamalı. Burada görmüş olduğum kararlılığı uygulamada ısrarcı olursak her türlü engelin aşılacağını ve neticeye ulaşılacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

Toplantıya Taşköprü Kaymakamı İbrahim Çenet, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Şallı, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ile diğer ilgililer katıldı.