Satılık konut fiyat artışında ilk 10'dayız İLK 10'DAYIZ

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksi’nin raporuna göre, Kastamonu yıllık artış oranına bakılarak satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği iller sıralamasında Kastamonu ilk 10 içerisinde yer aldı.
Balıkesir’in yıllık yüzde 26,91 ile ilk sırada yer aldiği listede Kastamonu yüzde 13,53 ile 10’ncu sırada…
Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks aylık sonuçları açıklandı.
REIDIN Emlak Endeksleri Şubat ayı raporuna göre, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.10; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.97 artış gerçekleşti.
Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.09 artarken Denizli fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Yalova, yüzde 0.73 ile konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.
Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.10 artış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5 artış gerçekleştirdi.
Şubat ayında Aydın’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.01 artarken Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde yüzde 2 ile Afyonkarahisar konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir olarak belirlendi.
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun’da ölçüldü.
Yıllık artış oranına göre satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği iller sıralamasında ise Kastamonu ilk 10 içerisinde yer aldı.
Yıllık yüzde 26,91 ile Balıkesir ilk sırada yer alırken, Kastamonu yüzde 13,53 ile 10’ncu sırada kendine yer buldu.