Satır kıymasından et ekmeği

Penbe Han, lezzete lezzet kattı

  • İlimizin tarihi mekanlarından olan ve şu anda restoran-kafe olarak hizmet veren Penbe Han, meşhur et ekmeğimizi aslına uygun olarak müşterilerine sunmaya başladı. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun da her fırsatta dile getirdiği satır kıymasından et ekmeği uygulamasına geçiş yapan Penbe Han, böylece lezzetine de lezzet katmış oldu.

 

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun geçtiğimiz yıl gerçekleşen Kendir Çalıştayı’nda ilk olarak gündeme taşıdığı, ardından birçok platformda da üzerinde hassasiyetle durduğu “et ekmeğimizi satır kıymasından yapalım” çağrısı karşılık buldu.

Kastamonu’nun tarihi mekanlarından olan ve günümüzde de restoran-kafe olarak hizmet veren Penbe Han, bundan böyle et ekmeğini satır kıymasından yaparak konuklarına sunacak.

Penbe Han işletmecisi Cahit Kanburoğlu, “Yöresel lezzetlerimizi aslına uygun şekilde vatandaşımıza sunmak en önemli hedefimiz. Bu anlamda geçtiğimiz yıl gerçekleşen Kendir Çalıştayı’nda Belediye Başkanımız Sayın Galip Vidinlioğlu dövme etten yapılan et ekmeğinden söz etmiş, bu lezzeti hiçbir yerde bulamadığını ifade etmişti. Bu yöresel lezzetimizi bir süredir Penbe Han’da yapıyoruz. O eski sofralarımızdaki tadı değerli Kastamonu halkımız ile buluşturuyoruz. Yöresel lezzetlerimizin doğru bir şekilde sunulmasına yönelik çalışmalarımızı aksatmadan sürdüreceğiz. Tüm Kastamonulu hemşerilerimizi dövme etten yapılan et ekmeğini tatmaya davet ediyoruz” dedi.