“Seçim rüşveti iktidarı kurtaramaz”

  • CHP milletvekili aday adayı Hasan Baltacı, “Dün ‘yapılamaz’ deyip bugün sözümüze gelenlere sesleniyoruz. Üretim reformu yapmadan talep arttırarak ekonomiyi kurtaramazsınız. Hem rantçıya göbekten bağlı olup, hem emekçiden yana reform yapamazsınız. Seçim rüşveti ile iktidarı kurtaramazsınız. Gidiyorsunuz” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu milletvekili aday adayı Hasan Baltacı, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamalarına, “Seçim rüşveti ile iktidarı kurtaramazsınız” diye yanıt verdi.

Hükümetin 3 yıl önce CHP’nin kaynaklarını göstererek dile getirdiği ve o zaman yapılamaz denilenleri hayata geçirerek günü kurtarma çabası içerisinde olduğunu belirten Hasan Baltacı, “Önce asgari ücret, sonra taşeron, şimdi de emekliye ikramiye. 3 yıl önce kaynaklarını göstererek yapacağımızı söylediğimiz ve yapılamaz dedikleri ne varsa günü kurtarmak için yarım yamalak yapma telaşındalar. Bu politikalar bir bütünün parçası olduğunda ülkeyi ve emekçiyi rahat ettirir. Öyle olmayıp yarım yamalak yapıldığında ise enflasyon baskısı olur. Kaşıkla verileni kepçeyle toplayacak vergi artışları ve zamlar gelir ardından” dedi.

Hasan Baltacı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Asgari ücreti arttırırken bunun KOBİ ve esnafa yük olmasına engel olunmalı. İşte bunun için ve aynı zamanda vergi ödemeyi, istihdam yaratmayı teşvik etmek için esnafımıza ve KOBİ’lerimize ödedikleri sigorta primi ve vergi karşılığında sıfır faizli kredi paketi hazırlamıştık. Bunu anlamayan, kötü kopyasını yapanlar asgari ücreti ürkek arttırdılar, şimdi vergi afları ile vergi ödeyeni cezalandırıyorlar. Ne yaptığını bilmeyenlerin elinde işini yapan, vergisini ödeyen hep zorda bırakılıyor. Dün “yapılamaz” deyip bugün sözümüze gelenlere sesleniyoruz. Üretim reformu yapmadan talep arttırarak ekonomiyi kurtaramazsınız. Hem rantçıya göbekten bağlı olup, hem emekçiden yana reform yapamazsınız. Seçim rüşveti ile iktidarı kurtaramazsınız. Gidiyorsunuz.”