“Seçimden sonra yollarımızı ayırdık”

  • “Herkesin ferdi olarak savcılığa gitme hakkı var”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili olarak Youtube üzerinden gazeteci Fatih Dağıstanlı’nın  sorularını yanıtladı. Kürşat Ayvatoğlu’nu tanımadığını, seçimlerden hemen sonra yolları ayırdıklarını söyleyen Vidinlioğlu, “Beytülmala sahip çıkalım diye aday olduk. Her zaman denetlenmeye açığız. ‘İttifak dolayısıyla savcılığa gitmemişiz diyorlar. Herkesin ferdi olarak böyle bir durumda savcılığa gitme hakkı var”diye konuştu. 

  • “Üstü kapatıldı iddiası külliyen yalan”

Vidinlioğlu, Dağıstanlı’nın,“CHP’lilerin bir iddiası var. MHP 2019 seçimleri öncesinde belediyedeki yolsuzlukları gündeme getirdi ve suç duyurusunda bulundu. Ancak seçimi kazandıktan sonra üstü kapatıldı diyorlar” şeklindeki sorusunu“CHP’li arkadaşların böyle bir iddiası varsa benle ilgili suç duyurusunda bulunsunlar. Külliyen yalandır. Biz, seçim döneminde yapacağımız şeyleri söyledik. Biz kimseyle kavga etmedik ki. Görmediğim bir şeyle ilgili nasıl suç duyurusunda bulunabilirim”diye yanıtladı.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Türkiye gündemindeki Kürşat Ayvatoğluolayı  ile ilgili olarak Youtube üzerinden yayın yapan gazeteci Fatih Dağıstanlı’nın  sorularını yanıtladı.

Geçmiş dönemle ilgili ilişkileri çok bilme şansının olmadığını söyleyen Başkan Galip Vidinlioğlu, programda şunları söyledi:

“Ben geçmiş dönemdeki ilişkilerini çok bilme şansım yok. Ben sabah 8 akşam 6’ya kadar kliniğimde hekimlik yapıyordum. Belediye ile çok işim olmuyordu. Genel başkanımızın uygun görmesiyle aday olduk ve halkın teveccühü ile başkan olduk. Herkesi memnun etmeniz belediyecilikte mümkün değildir. Her belediye başkanı kendi döneminde kendi ekibiyle çalışma gibi bir şansının olması lazım. Ben de bu anlamda başkan olduktan sonra Kürşat ile çalışamayacağımızı kendisine anlattım. İlk ve son görüşüm de oydu. Kendi arkadaşlarımla yol yürümek istediğimi ifade ettim. O da bunu anlayışla karşıladı. Son görüşmemiz oldu ve belediyeden ayrıldı. Kendisini daha önceden tanımıyorum. 20 senenin üzerinde aktif hekimlik yaptım. Muayeneye geldi mi gelmedi mi bilemiyorum?

Kastamonu Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal İşler Müdürü idi. Bu müdürlük her şeyi yapar. Seminerler düzenler, kültür faaliyetleri düzenler, okullarla ilgili seminerler düzenler, çoğu şeye öncü olur. Kültür ve sosyal işlerle ilgili çok geniş bir yelpazesi vardır. Belediye bütçesinin ağırlıkla kullanıldığı bir yer değildir. Belediye’nin ağırlıklı bütçesi Fen İşleri ve KASKİ’dedir. Dış birimlerde ağırlık vardır. Kültür işleri tanıtım faaliyetleri, reklam faaliyetleri, Kastamonu’nun tanıtımı, belediyenin tanıtımı, afişler, pankartlar hazırlar.”

Fatih Dağıstanlı’nın “Kastamonulular bu duruma ne diyor? Bu kişi ile ilgili iddiaların savcılığa iletilmediği söyleniyor. Sizlerin mahkemeye intikal ettirmediğinize dair açıklamalar var” sorusuna ise Başkan Vidinlioğlu, “Bu söylemler her zaman olacaktır. Ama her şey meydanda. Belediye denetlenebilen bir kurumdur. Bir şey bulmuş olsam ben savcılığa vermekten imtina etmem. Ama ben öyle bir şeye rastlamadım. Büyük paraların döndüğü bir yer değildir Kültür İşleri. Her zaman denetlenmeye açığız. İttifak dolayısıyla biz savcılığa gitmemişiz diyorlar. Herkesin ferdi olarak böyle bir durumda savcılığa gitme hakkı var. Bazı şeylerde sanki biz ittifak bünyesinde hareket ediyormuşuz da koruyormuşuz gibi görünüyor. Beni bilenler bilir. 50’li yaşları geçmiş birisiyim. Akçeli işlerle işim olmadı bugüne kadar. Bunların bana kazandıracağı bir şey yok. Zaten beytülmala sahip çıkalım diye aday olduk. Her kuruşumun hesabını veririm. Ama benden önceki dönemle ilgili iddialar, şüpheler varsa herkesin yargıya başvurma hakkı var. Zaten incelenmeye de açık bir kurumuz” dedi.

Dağıstanlı’nın “CHP’lilerin bir iddiası var. MHP 2019 seçimleri öncesinde belediyedeki yolsuzlukları gündeme getirdi ve suç duyurusunda bulundu. Ancak seçimi kazandıktan sonra üstü kapatıldı diyorlar” şeklindeki sorusuna ise Vidinlioğlu, “Eğer CHP’li arkadaşların böyle bir iddiası varsa benle ilgili suç duyurusunda bulunsunlar. Yani yargıyı geciktirmekten benle ilgili de suç duyurusunda bulunabilirler. Külliyen yalandır. Böyle bir şey olmadı ki. Biz seçim döneminde yapacağımız şeyleri söyledik. Biz kimseyle kavga etmedik ki. Benim zaten yapım bu. Kavgacı bir yapım yok. Ben daha iyisini yaparım diye geldim. Dürüst bir insan olarak biliniyorum. Param var kliniğim var. Seçim döneminde söylenenler oldu. Ama ben hiç birini görmem bilmem duymam. Görmediğim bir şeyle ilgili nasıl suç duyurusunda bulunabilirim. Böyle bir iddiaları varsa yargı orada. Adliye üç adım ötede. Benle ilgili daha aklı selim konuşmalılar” diye konuştu.

Dağıstanlı’nın “Yüksel Aydın’ın suç duyurusu ile ilgili olabilir mi bu?” demesi üzerine ise Vidinlioğlu, “O başka bir olay. Belediye ile alakalı değil. Kastamonuspor ile ilgili bazı şeyler konuşuldu. Bazı soru işaretler vardı. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Savcılarımız bunla ilgili soruşturmayı yapıyordur” dedi.