“Seçmen güçlü bir değişim istedi”

Belediye Başkanlığı görevine seçilen Galip Vidinlioğlu’ndan Tahsin Babaş dönemiyle ilgili kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama beklediklerini ifade eden Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ve Tahsin Babaş’ın kibirlerine kurban gittiğini belirterek, “Doğan, artık ünlü değildir” dedi.

“Seçmen kimin gitmesi konusunda kararlıydı”

Daday’da seçim günü yaşanan olaylar nedeniyle İlçe Kaymakamı’nın tayinini istemesi gerektiğini belirten Hikmet Erbilgin,  Merkez belediyesi seçimlerinde “Kastamonu seçmeni kimin gitmesi konusunda kararlıydı, ama kimin gelmesi gerektiğine seçim sürecinde karar verdi” diye konuştu.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, parti binasında düzenlediği basın toplantısında 31 Mart seçimleri ve yeni dönemde hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hikmet Erbilgin, basın toplantısında şunları söyledi:

“31 Mart yerel seçimler önce ülkemize sonra Kastamonu’ya hayırlı olsun. Yeni göreve başlayan belediye başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum. Bundan sonraki süreçte kazandığımız belediyelerde halkımızı halkçı bir belediye ile buluşturmanın yollarını ararken, muhalefette olduğumuz belediyelerde ise belediye başkanlarını denetleme vazifemizi halkın çıkarları doğrultusunda yerine getireceğiz. Onların vaatlerini takip ederken, CHP’nin önerilerini seçmenlerimizle ve halkımızla buluşturacağız.”

“GELİRİN YOĞUN OLDUĞU ŞEHİRLER ARTIK CHP’DE”

“Bu seçim sürecinin Kastamonu’da huzur içinde geçmiş olmasından dolayı mutluyuz. Görevini yapan, sandığa giden tüm yurttaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Ülkeyle ilgili genel bir değerlendirme yapacak olursak, bundan öncesi seçimlerde AKP, Gayri Safi Milli Hasıla’nın yoğun olduğu büyükşehirlerin yüzde 72’sini yönetirken, CHP bu seçimde Aydın, Eskişehir, Hatay, Muğla, Tekirdağ ve İzmir’in yanına İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’yı eklemiş bulunmaktadır. Bu büyükşehirleri yöneten bir partinin il başkanı olmaktan da kıvanç duyuyorum.”

“SEÇMEN GÜÇLÜ BİR DEĞİŞİM İSTEDİ”

“İlimizde ise seçimlere gitmeden önce AKP 14, CHP 1, İYİ Parti 1, MHP de 4 belediye yönetirken, 31 Mart tablosunu karşımıza bunu çıkardı; AKP artık 10 belediyeyi, CHP 3 belediyeyi, MHP ise 7 belediyeyi yönetecek. Yine diğer bir veride ise seçmenlerimiz bizlere şu mesajı verdi: Partiler aynı olsa bile 14 belediye başkanı yeni dönemde değişti. 31 Mart öncesinden görevine devam eden sadece 6 belediye başkanı kalmıştır. Bu, seçmenlerin güçlü bir değişim istediğini de göstermiştir.”

“TEMSİL SAYIMIZ ARTTI”

“CHP daha önce sadece Daday’ı yönetirken, yurttaşlarımız bize Cide ve Araç’ı da yönetme imkanı vermiştir. Yine 31 Mart öncesinde CHP il genelinde sadece Abana’da 1 İGM üyesiyle temsil edilirken, bugün Azdavay ve Daday’da da temsil hakkı elde etmiştir. Ayrıca tüm belediyelerde 21 belediye meclisi varken, bugün 34 belediye meclisi üyemiz bulunuyor.”

“DOĞAN, ARTIK ÜNLÜ DEĞİLDİR”

“İktidar partisi açısından da şunu söyleyebilirim: ‘Doğan, artık ünlü değildir.’ Bence siyaset bir uzlaşma ve görüş alışverişidir. İlin, ilçenin ihtiyaçlarını iktidarıyla ve muhalefetiyle birlikte konuşma ve çözüm üretme işidir. Siyasette uzlaşmadan uzak durursanız, seçmen bunun gereğini yapıyor. Doğan Ünlü ile iki mevkidaş olarak siyasetin gereği olarak polemiklerimiz olmuştu. Doğan Ünlü, iktidarın il başkanı olma sıfatını bırakıp, büyük bir kibirle bizim eleştirilerimize cevap vermemişti. Bizim eleştirilerimize kendi cevap vermek yerine yönetiminde yer alan isimlere açıklama yaptırmıştı. 21 Kasım’da Osman Kocadelioğlu, 23 Ekim’de Güray Parçal, 23 Ocak’ta Mustafa Çağlı’ya, 11 Ekim’de de Gençlik Kolları başkanı Musa Kalafat açıklama yaptı. Halk da bu adımlar sonrasında şunu dedi: ‘Madem Doğan Ünlü sen cevap vermiyorsun, biz seni tasfiye edelim’. Halk, görevini yönetim kurulundaki arkadaşlarına devrettiğini düşündü. Bu yüzden de tekrar ediyorum ki, ‘Doğan artık Ünlü değildir’.”

“SORULARA CEVAP VERMEYENLERİ SEÇMEN GÖRMEZDEN GELDİ”

“Aynı hatayı Tahsin Babaş da yapmıştır. Biz siyasetçilerin, belediye ile olan eksiklikleri, yapılması gerekenleri yada başkanla ilgili toplumda var olanları eleştirme ve çözüm sunma görevi var. Birçok kez Tahsin Babaş’a soru sordum. Cevap verme zahmetinde bulunmadı ve bizleri görmezden geldi. Seçmen de artık onları görmezden geldi diye düşünüyorum.”

“BABAŞ DÖNEMİNDE OLANLARI KAMUOYU BİLMELİ”

“Artık ilçelerin ihtiyaçları neyse onları yapmamız gerekiyor. Biz kazandığımız belediyelerde bunları yapacağız. Diğer başkanlardan da bunları yapmasını bekleyeceğiz. Özellikle Merkez belediyesini kazanan sayın Galip Vidinlioğlu’ndan Tahsin Babaş dönemi ile ilgili kamuoyunu şeffaf bir şekilde aydınlatmasını talep ediyoruz. Belediyede neler olup bitmiş, bunları kamuoyu bilmek zorunda. Bunu rica ediyoruz. Bizler bu işin takipçisi olacağız.”

“DADAY KAYMAKAMI TAYİN İSTEMELİ”

“Daday’da seçim sonuçlarına AKP tarafından dramatik bir biçimde itiraz edildi. Ancak bunun ötesinde bizleri üzen konu, Daday Kaymakamı’nın sandık bölgesine seçim hakimiyle birlikte girmesidir. Bu adım Türkiye’deki demokrasi açısından yaralayıcı olmuştur. Sayın Kaymakam’ın görevi sandık bölgesine gelmek değildir. Eğer sandık bölgesine gelerek, bir parti lehine girişimlerde bulunuyorsanız, seçmenler ve bizler o kaymakamı o partinin ilçe başkanı gibi görme hakkını kendimizde buluruz. Dolayısıyla sandık bölgesine bağımsız olması gereken seçim hakimiyle birlikte gelmesi şık olmamıştır. Provokatif bir davranıştır. Sayın Kaymakam devlet adına görev yaptığını yeniden gözden geçirmeli ve Daday’da bu işleme bu şekilde yaklaştığı için bir an önce tayinini istemelidir.”

“SEÇMEN KİMİN GİTMESİ KONUSUNDA KARARINI VERMİŞTİ”

“Bize Kastamonu’da belediye meclisinde temsil hakkı veren seçmenlerimize teşekkür ediyorum. Yerel seçimler ve genel seçimlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. Her ne kadar öyle olsa bile, geçmişte Türkiye’deki siyasi tabloya bakıldığında CHP’nin seçmen tabanı çok daha gerilerdeydi. Birisi gelmesin diye diğer bloğu desteklediği zamanlar oldu. İlk kez bunu kırabilecek imkanları bu seçimde yakaladık. Ancak istenilen seviyede değil. Bunun objektif çözümlerini ortaya koyamazsak partiyi geleceğe hazırlayamayız. Her ne kadar yerel seçimin yerel seçimle kıyaslanması gerektiğini düşünsem de 24 Haziran seçimlerinde CHP ve İYİ Parti’nin 22 bin civarında oyu vardı. Bizim bunu tam olarak kontrol edemediğimiz anlaşılıyor.  Bundan sonra bu seçmen kitlemize ve AKP ile MHP’ye oy vermiş seçmene kendimizi daha iyi anlatmamız gerekiyor. Kastamonu seçmeni kimin gitmesi konusunda kararlıydı, ama kimin gelmesi gerektiğine seçim sürecinde karar verdi. Biz yeteri kadar güven verememişiz. Parti içinde bunun değerlendirmesi mutlaka olacaktır. Kadro yenilenmesi gerekiyorsa kadrolarımızı yenileyeceğiz. Artık önümüzdeki süreçte birçok büyükşehir CHP’de olacak. Bu bize moral olduğu kadar olumlu geri dönüşler de yansıtacaktır.”

“YENİ ARKADAŞLARIMIZ BİZİ DAHA GÜÇLÜ KILACAKTIR”

“Biz 24 Haziran’da bir milletvekili kazandı. Milletvekilimizin o tarihten günümüze kadar Kastamonu’nun sorunlarının ve gündeminin ne kadar takipçisi olduğunu herkes gördü. Artık iktidar milletvekilleri rahatlıkla istediklerini yapamıyor. Çünkü süreci takip eden bir milletvekili var. İl yönetimi anlamında da yönetimimdeki tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Eskiye oranla Kastamonu’nun geleceğine yönelik artık söz söyleyen bir yönetime sahibiz. Kararlı, denetleyen ve sorgulayan bir yönetim. Tüm bunların yanına İl Genel Meclisi’nde ve Belediye Meclisi’nde de yeni arkadaşlarımızın olacak olması bizi daha da güçlü kılacaktır. İl yönetimi ve milletvekilimiz sayın Baltacı olarak Kastamonu’da zaten doğru bir yol çizmek için elimizden geleni yapıyorduk. Şimdi artık yanımızda İGM ve Belediye Meclisi’nden de arkadaşlarımız olacak. Sözümüze katkı sunacaklar, kendimizi Kastamonu’ya daha iyi anlatmamızı sağlayacaklar.”