Şehit evlat nöbetinde tek kaldı

  • 1992 yılında şehit düşen oğullarının mezarından ayrı düşmemek için, kimsenin kalmadığı Araç Avlacık köyü Ulualan mahallesinde yaşamlarını sürdüren Tokat çiftini ölüm ayırdı.
  • 82 yaşındaki Huriye Tokat vefat edince, 87 yaşındaki eşi Sadık Tokat, şehit evlat nöbetinde bir başına kaldı.

 

Araç Avlacık köyü Ulualan mahallesinde yaşayan şehit annesi Huriye Tokat (82) hayatını kaybetti.

1992 yılında Van Çatak’ta Konalga Jandarma Karakolu’nda görevliyken PKK’lılarla girmiş olduğu çatışmada şehit olan J.Er Selahattin Tokat’ın annesi olan Huriye Tokat’ın cenazesi dün Araç Veznedar Cami’nde kılınan cenaze namazının ardından Avlacık Köyü Ulualan Mahallesi’ndeki aile mezarlığına defnedildi.

Şehit annesi Huriye Tokat, 28 yıldır oğullarının mezarını bırakmamak için eşi Sadık Tokat (87) ile birlikte Ulualan’da yaşayan tek aileydi.

Şehir merkezindeki şehitliğin uzak olması nedeniyle oğullarının naaşını köydeki evlerinin yanındaki bahçeye yaptırılan mezara defnettiren Sadık Tokat ve Huriye Tokat, zamanla ailenin diğer çocuklarının ve köy halkının şehre göç etmesi sonrasında köyde kalan tek hanenin sahibi oldu.

Dün vefat eden şehit annesi Huriye Tokat, bundan birkaç yıl önce yaptığı açıklamada, “Eşim hasta ama biz oğlanı bırakıp gidemiyoruz. O buradayken, mezarı buradayken onu nasıl yalnız bırakacağız? Bırakamayız ki. O sanki bir canlı gibi. Burada başına varıp bir dua edince rahatlıyoruz. Her gün gelip mezarı üzerindeki fotoğrafını siliyorum, bakımını yapıyorum” diye konuşmuştu.

Eşiyle birlikte şehit oğlunun başında 28 yıldır nöbet tutan Sadık Tokat ise eşini kaybetmenin acısını yaşıyor.