Şehitliğe yeni düzenleme

Şehitliğin yolu, girişi, röliyefler, mescit ve abdesthane onarımdan geçirilip çevre düzenlemesi yeniden yapılacak. Tüm bunlar 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları öncesinde hazır hale getirilecek.

Vali Şehmus Günaydın ve Türkiye Harp Malülü Gaziler ve Şehitler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, dün Kastamonu Şehitliği’ne gidreek incelemelerde bulundular.
Vali Şehmus Günaydın, “Bugün şehitliğimizin eksikliklerini görelim diye geldik. Başkanımızın bize ifade ettiği eksiklikleri not aldık, şimdi görevlendireceğimiz mimar ve mühendis arkadaşlarımız şehitliğimizin eksikliklerini tespit edip hızlı bir şekilde bakımını ve onarımını da yapacağız. Bu konuda Başkanımızın da bazı talepleri var, buraya mescit yapılması ve diğerlerinin yapılması bunları hepsini değerlendirip en iyi şekilde burasını ailelerimizin faydalabileceği bir noktaya da hep birlikte getireceğiz. Şehitlik yolunun daha kaliteli hale getirilmesini, aydınlatmasını ve ışıklandırılmasını da yapacağız. Buranın eksikliklerinin hepsini bir bütün halinde de yapıp en kısa sürede de 18 mart’tan önce bir olumsuzluk yaşanmaması halinde de bitirmeye çalışacağız” dedi.
Şehitlik ile ilgili açıklama yapan Başkan Satıoğlu da, şunları söyledi: “Türkiye’de Milli Mücadeledeki ve Çanakkale Savaşlarında en çok şehiti veren iller arasında Ankara, Konya ve Kastamonu gelmektedir ve bu üçü daha çok temsil etmektedir. Bu şehitliğimiz de 1983 yılında Mimar Kenan Uğurlu tarafından hazırlanan proje ile yapıldı. Valimize de burası ile ilgili daha öncedne de rölyef ve bazı yapılacaklarla ilgili görüşme yapmıştık, bugün de valimizle birlikte inceleme yaptık, yerinde inceledik.
Biz burada dahada kapsamlı, Milli Mücadele’de ve Çanakkale’de verdiğimiz mücadele için ilimizin önemi de büyük yer taşıyor. Bu yüzden de şehitliğimizin ilimize ve şehitlerimize yakışır bir şekle gelmesi içinde Valimizle birlikte yeni bir çalışam başlatacağız. Şehitlik girişinden itibaren de bir yenilemeye gideceğiz ve yeni rölyefler de yerleştirmeyi düşünüyoruz. Valiliğimz, Garnizon Komutanlığımız ve Belediye Başkanlığımız bizlere herzaman yardımcı oluyorlar, bu destek ve katkıları içinde derneğimiz adına çok teşekkür ediyoruz. Şehitlerimizin ve Şehitliğimize gelenlerin namaz kılabilecekleri bir mescit yerinin de yapılmasını istiyoruz.
Şehitlerimizin etrafının düzenlemesi çok güzel oldu, yere döşenen andezit çalışması ve şehitlerimizin başına konulan Türk Bayrakları ve diğer düzenlemeleri çok güzel oldu.Şimdi de diğer bu yerlerin de yakışır bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Çanakkale’deki Şehitlikde yapılanları da bir incelemek de istiyoruz.”
CM