Şeker için tehlike sürüyor

Kastamonu Şeker Fabrikası için özelleştirme tehlikesiatlatılmış değil. Milli Gazete’nin haberine göre,Türkşeker bünyesinde bulunan ve satışı yapılmayan 15 şeker fabrikasına gönderilen yazıda, şeker fabrikalarının satışının 2023 tarihine uzatıldı.

Kastamonu Şeker Fabrikası için özelleştirme tehlikesi sarayor. Milli Gazete’nin haberine göre,Türkşeker bünyesinde bulunan ve satışı yapılmayan 15 şeker fabrikasına gönderilen yazıda, şeker fabrikalarının satışının 2023 tarihine uzatıldı. Türkşeker’in bünyesinde bulunan 25 şeker fabrikasından 10 tanesi (Afyon, Turhal, Çorum, Bor, Kırşehir, Elbistan, Erzurum, Erzincan, Muş ve Alpullu şeker fabrikaları) geçtiğimiz 2018 Nisan ayında yapılan özelleştirme ihalelerinde satılmıştı.

Bu fabrikaların dışında kalan Ilgın, Yozgat, Burdur, Ankara, Çarşamba, Elazığ, Erciş, Ereğli, Eskişehir, Kars, Kastamonu, Malatya, Susurluk, Uşak ve Ağrı şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılarak, Avrupa ve ABD’de uygulanan modelle yeniden yapılandırılması bekleniyordu.

Türkşeker’den 15 şeker fabrikasına gönderilen yazıda; “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 28.12.2018 tarih ve 96603 sayılı yazılarında belirtildiği üzere, şirketimizin özelleştirme işlemlerinin tamamlanmasına ilişkin süre 31.12.2023 tarihine kadar uzatılmıştır” denildi.

Özelleştirme süreci en son 31 Aralık 2018’e kadar uzatılmıştı. Bu sürenin yeniden uzatılmayacağı ve kamuya ait şeker fabrikalarının Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya ve ABD’de olduğu gibi üretimin sürdürülebilirliğini garanti altına almak için çiftçi, işçi ve devletin işin içinde olacağı bir modelle yeniden yapılandırılacağı beklentisi oluşmuştu.