Sel yıktı DSİ yapıyor

Yıkılan 10 köprüden merkezdeki dördü bu ay sonuna kadar, diğerleri bir yıl içerisinde bitirilecek.

 

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Bozkurt Kaymakamı  Murat Atıcı, “Bölgede en büyük çalışmalardan birini İller Bankası ile beraber Devlet Su İşleri yapıyor. Şu anda DSİ yaklaşık 4 bin 600 – 4 bin 700 metrelik çift taraflı istinat duvarı çalışmalarını başlattı. Bu süreç içerisinde en fazla hasarı gören köprülerimiz ile ilgili de şu anda merkezde taşıtlarımıza ilişkin dört açıklıklı olmak üzere oval köprülerimiz inşallah Mayıs’ın sonuna doğru bitecek ve trafiğe açılacak” dedi.

 

Bozkurt’ta sel felaketinin ardından başlatılan çalışmalar sürüyor.  Ezine Çayı üzerinde bir yandan istinat duvarı çalışmaları sürerken diğer yandan selin yıktığı köprüler de yeniden inşa ediliyor.

Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, ilçede taşıtlar için dokuz, yayalar için de bir köprünün biryıl içerisinde Devlet Su İşleri tarafından yapılarak hizmete açılmasının planlandığını söyledi.

Köprü çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, şunları söyledi:

“Bölgede en büyük çalışmalardan birini İller Bankası ile beraber Devlet Su İşleri yapıyor. Şu anda DSİ yaklaşık 4 bin 600 – 4 bin 700 metrelik çift taraflı istinat duvarı çalışmalarını başlattı. Merkez kısmının çoğu bitti. Şu anda yaklaşık 70 metre açıklıktaki derede rüsubat temizliği ve Ezine Çayı’nın yeni yerlerinde istinat duvarları yine DSİ tarafından yapılmaktadır.

Bu süreç içerisinde en fazla hasarı gören köprülerimiz ile ilgili de şu anda merkezde taşıtlarımıza ilişkin dört açıklıklı olmak üzere oval köprülerimiz inşallah Mayıs’ın sonuna doğru bitecek ve trafiğe açılacak. Ayrıca yaya köprülerimiz ve dört taşıt köprümüzün de fore kazık işlemleri bitti, merkezdeki köprünün bitmesine müteakip diğer köprülerin çalışmaları başlayacak. Bir yıl içerisinde dokuz tane taşıt ve bir tane yaya köprüsü olmak üzere toplam 10 köprünün DSİ tarafından bitirilmiş olması planlanıyor ve bunların da ihaleleri yapıldı. İl Özel İdaremizce köylerdeki İlişi ve Bayramgazi’deki iki yaya köprüsünde proje çalışmaları bitti, yakın zaman içerisinde ihalesi yapılacak.”

“Heyelan yaşanan köylerde çalışmalar sürüyor”

Baharın gelmesi ile birlikte çalışmaların hız kazandığını belirten Atıcı, heyelanların meydana geldiği köylerde de çalışmalar yürütüldüğünü belirtti ve bu konuda da şu bilgileri verdi:

“Yoğun kış şartlarının akabinde birçok köyümüzde heyelanlar meydana geldi. Biz can güvenliğini tahliye atmamak için bu vatandaşlarımızı tedbiren evlerden uzaklaştırdık. Mühendislerimiz, AFAD’ımız baktıktan sonra eğer bir istinat duvarıyla ve benzer bir koruma düzeniyle can güvenliğini tehlikeye atmayacak duruma getirilebilirse inşallah o çalışmayı yapacağız. Aksine maruz alan içerisine kaldığı tespit edilirse, heyelanın devam edeceği kanaatine varılırsa mecburen vatandaşlarımızı AFAD’ımızın yaptığı konutlardan yararlandırmak suretiyle hak sahibi yaparak o yerde yaşatmamalıyız. Daha önceki dönemlerde afete maruz kalıp afete maruz ilan edilen yerlerde konaklamaya devam eden vatandaşlarımızın evlerinin olduğu yerde genelde kaymalar mevcut. İnşallah o vatandaşlarımızı da başka bölgelerden hak sahibi yapıp oradan kurtaracağız. Şu anda tam olarak son kar afetinden dolayı etkilenen Darsu mevkiinde üç, Bayramgazi’de üç olmak üzere toplam altı konutumuzda sıkıntı var. Onun dışında diğer yerler zaten 80-90’lı yıllarda afete maruz alan olarak ilan edilmiş yerler. Oralarda yaşam yoktu, sadece fiilen yaşamın olduğu altı tane konuta yönelik çalışma yaptık.”

 “Kurumlarımız destan yazmaya devam ediyor”

Devletin tüm kurumları ile afetzedelerin yanında olduğunu kaydeden Kaymakam Murat Atıcı, şöyle devam etti:

“Son yıl 2 yıl içerisinde Elazığ Depremi’nden başlamak üzere Malatya depremi, Van’da yaşanan çığ felaketi İran’da meydana gelen depremin akabinde Van’da etkilenen konutlar, Giresun Dereli ve Giresun’un diğer ilçelerinde meydana gelen sel afeti, İzmir Depremi, Arhavi seli, Akdeniz Bölgesi’nde meydana gelen yangınlar ve Batı Karadeniz’de başta Bozkurt olmak üzere yaşanan büyük afet ve pandemi süreci, iki yıl komple fani dünyadaki sınavlarla geçirdik. Bu afetlerin bir çoğunda sayın bakanlarımız tarafından görevlendirildim. Şunu iddia ediyorum; bu her bir afetten sonraki çalışmalarla ilgili devletimizin tüm kurumlarının yaptıkları yüksek lisans doktora tezi olarak okutulacak düzeyde insani yardımlardan tutun, afetin ilk arama kurtarma sürecinde devletimizin yaptıkları takdire şayan. Bunu bir kaymakam olarak söylemiyorum, bir vatandaş olarak söylüyorum. Kızılayımız, AFAD’ımız, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ve genel müdürlükleri, TOKİ, İller Bankamız ve DSİ destan yazdı, destan yazmaya devam ediyor. İnşallah vatanımıza, milletimize ve insanlığa bir daha böyle afetler vermez diye dua ediyoruz.” İHA