Sertlek’ten Başbakan’a eleştiri ve Demir için savcılara çağrı

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Sertlek, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kastamonu ziyaretini değerlendirirken, “Hani Başbakan müjdelerle vaatlere geliyordu? Ne oldu?” diyerek eleştiride bulununken, AKP Kastamonu milletvekili Murat Demir’in  geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile ilgili olarak da savcıları göreve çağırdığını söyledi.

 

Bir açıklamada bulunan ve Başbakan Yıldırım’ın ilimize vaatlerle geleceğinin günler öncesinden bizzat AKP Hükümetinin bakanı tarafından açıklandığını hatırlatan Sertlek, şöyle dedi:

“ İlimize müjdelerle, vaatlerle geleceği duyurulan Başbakan Binali Yıldırım, ilimizden vaatsiz ayrılmıştır. Hani Başbakan vaatlerle geliyordu? Sadece AKP iktidarı döneminde Kastamonu’da yapılanları anlatmakla yetindi. Ama bunlar içerisinde doğru olmayan konular vardır. Başbakan Yıldırım, AKP iktidara gelmeden önce Kastamonu’da sadece 2 ambulans olduğunu belirtmiştir. Bunu sayın Binali Yıldırım’a kim söyledi bilmiyoruz ama belli ki partilileri tarafından kandırılmış. AKP’nin ilk kez iktidar olduğu 2002’den öncesadece il merkezindeki 112 Acil Servisinde 20 ambulans, her ilçede de iki ambulans vardı. Ne yazık ki Binali Yıldırım yanlış bilgilerle Kastamonululara konuşturulmuştur. Aynı zamanda Kastamonu AKP’den önce bölgesinin sağlıkta parlayan yıldızıydı. Şimdi çevre illere sevk merkezi haline geldi.’’

Başbakan Yıldırım’ın sadece yol, tünel, köprü gibi yapılanlardan bahsettiğini belirten Sertlek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Başbakan yollardan, tünellerden, köprülerden bahsediyor, ama içinde yol projelerinin de olduğu ilimizdeki bazı projelerin ödenek yetersizliğinden durduğunu bazılarının da durma noktasına geldiğini kendisine söylememişler ki, bunlardan hiç bahsetmedi.  16 yılda AKP iktidarının Kastamonu’da gerçekleştirdikleri arasında, SEKA’nın kapatılması, Et-Balık Kurumu’nun kapatılması, Şeker Fabrikasının satılığa çıkarılması da vardır. Kastamonu gençliğinin işsizlikle boğuşması da vardır. Sayın Yıldırım Kastamonu’ya gelmişken, keşke birkaç köyümüzü de ziyaret etseydi. Çiftçimize vurdukları darbelerle köylerimizin nasıl boşalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına görürdü. Sayın Yıldırım AKP’nin Kastamonu’da yaptıklarına bunları eklemedi ama biz ekliyoruz.’’

Binali Yıldırım’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e TİKA üzerinden yaptığı eleştiriye de cevap veren Ahmet Sertlek, ‘’ Anlaşılan Sayın Binali Yıldırım’a İYİ Parti beyannamesi hakkında da yanlış bilgiler verilmiş. TİKA’yı kapatacağımızı söylüyor. Biz TİKA’yı kapatmayacağız, AKP iktidarının FETÖ’nün arka bahçesi haline getirdiği TİKA’yı yeniden yapılandıracağız. Seçim beyannamemizde konu bu şekilde yer alıyor. Bu vesile ile bilinmesini isteriz ki, seçim beyannamesinde Türk Dünyası başlığı olan tek parti İYİ Parti’dir.’’ dedi.

“SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Sertlek, AKP Kastamonu milletvekili Murat Demir’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla ilgili olarak da şunları söyledi:

‘’ 2 Haziran 2018 tarihli gazetelerde Murat Demir, FETÖ elebaşının bizzat talimatlandırdığıbir partinin başındaki kişiye, hiçbir ticari geliri ve faaliyeti olmamasına rağmen olukoluk para aktığını belirtmiş ve ‘Bu para nereden geliyor, sorgulanmalı’ demiştir. Sayın Murat Demir’in ismini söylemek istemediğini belirttiği bu parti hakkında yaptığı açıklamalar için sayın savcılarımızı göreve çağırıyorum. Devletimizin milli güvenliğini yakından ilgilendiren böyle bir konu hakkında sayın Demir, neden adli mercilere bildiklerini anlatmamaktadır? Murat Demir seçim çalışmalarında böyle açıklamalar yapıyor,ama bu bildiklerini devletimizin ilgili makamları ile paylaşamıyor. Bu şekilde vatana hizmet edilmez, zarar verilir. Bildiği yanıldığına yetmeyen Murat Demir’in yaptığı bu açıklama ile ilgili olarak adli makamlarla paylaşacağı bir şey olmayabilir, ama bizim buradan FETÖ’nün kimden ne istediğine, kimin ne verdiğineve FETÖ’nün AKP’yi kandırdığı sıralarda FETÖ ile kimlerin mücadele ettiğine dair paylaşacağımız nice belge ve bilgi var. Bu bilgi ve belgeleri Murat Demir’e de verebiliriz. Kendisinin bu bilgi ve belgelere şiddetle ihtiyacı var. Gelsin bizden bilgi alsın, bu vesileyle ayna karşısına geçmiş olur. Sayın Demir’den açıklamasını istediğimiz bir diğer konuda  FETÖ ile ilişkilendirdiği bu parti, FETÖ’ye karşı ilan edilmiş OHAL sürecine rağmen nasıl faaliyetlerine devam etmektedir? Milletin aklıyla dalga geçmeye devam ettiği ve Yüce Türk Devleti’ni açıklamalarının ardında böyle komik ve küçük duruma düşürmeye devam ettiği müddetçe kendisine had bildirmeye devam edeceğiz.’’