“Sevmediğin resmi zevk alarak yapamazsın”

Şimdiye kadar sayısız sergi gezdim. Bunların içerisinde çok profesyonel olanlar da vardı, öğrencilerin kendi emekleriyle yaptıkları da. Ama hiçbir zaman bu kadar başarılı bir çalışmaya şahit olduğumu hatırlamıyorum.

Gençler hakkında umut oldu bu sergi bana. Abana Atatürk Ortaokulu’nun hazırladığı resim sergisi, içimde bir şeyleri filizlendirdi.

5’inci sınıftan 8’inci sınafa kadar olan 20 öğrenci, yıl boyunca hazırladıkları resimleri bir günlüğüne Barutçuoğlu AVM’de sergiledi. Keşke biraz daha zaman oralarda dursaydı da görmedik Kastamonulu kalmasaydı. Yeni gelen nesilin ne kadar maharetli olduğunu görseydi keşke…

Burada en büyük alkışı okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Arzu Şensoy hak ediyor şüphesiz. Resimleri gördüğüm anda kendisiyle bir söyleşi gerçekleştirmem gerektiğini anladım. Bunun için de Abana’daki gazeteci arkadaşım Semih Yüksel’den yardım istedim. Kendisinin yardımıyla Arzu Hanım’la görüşme fırsatım oldu. Bu ufku geniş öğretmeni tanımanız için buyurunuz…

Arzu Hanım, öncelikle bir Kastamonulu olarak size teşekkür etmek istiyorum. Her çocuğun içinde bir yetenek olduğunu, asıl yeteneğin bunun ortaya çıkmak olduğunu bizlere gösterdiğiniz için. Öncelikle sizi biraz tanımak istiyorum. Kimdir Arzu Şensoy?

A.Ş.: Kastamonu Dadaylıyım. Gazi Eğitim Fakültesi mezunuyum. 26 yıllık resim öğretmeniyim. 23 yıldır Abana’da görev yapıyorum. Hem öğretmen olmaktan hem de Abana’da çalışıyor olmaktan son derece mutluyum. Öğrecilerim bir zamanlarki öğrencileriminçocukları.

Arzu Hanım, bu sergide beni en çok şaşırtan eser sahibi çocukların yaşlarının çok çok üzerinde işlere imza atması oldu. Bu başarı nasıl sağlandı biraz anlatır mısınız?

A.Ş.: Bu çalışmalar derslerden daha çok kursta yapıldı. Evet çok yetenekli çocuklarım var ama başarıları yetenekten ziyade istekli olmalarına bağlıdır. Bütün bir yıl zevkle ve istekle her cumartesi günü kursa devam ettiler. Hem çok çalıştık hem çok eğlendik.

Evet yaşlarının çok üstünde çalışmalar. Tekniği öğrendikten ve başarıp kendine güvenmeye başladıktan sonra gerisi geliyor zaten. O boyutta kağıdı kuru boyayla doldurmak zordur aslında.

20 çocuk 70’e yakın eser… Bu eserler içinde çocukların yaşları dolayısıyla tanımalarına şaşırdığım kişilerin de portresi vardı. Örneğin Breaking Bad dizisinin Walter White’ının portresi çok şaşırttı beni. Öğrencilerinizin yeteneklerini geliştirmenin yanında sosyal hayatlarına da dokunduğunuz görünüyor. Neler söylemek istersiniz bu konuda?

A.Ş.: Ben onlara konu başlıkları veririm. Örneğin atlar, kuşlar,kaplanlar ya da ünlüler, yaşlılar, iz bırakanlar, şairler gibi… Filmlerden, dizilerden, şarkılardan, kitaplardan konuşuruz. Sohbetederken yavaş yavaş oturur konu. Yönlendiririm ama seçimlerine karışmam. Çünkü sevmediğin resmi zevk alarakyapamazsın.

Fırsat verildiğinde bu güzel eserleri bizlere nasıl ulaştırdığınızı gördük. Var mı bunun gibi başka sergiler? Yakın zamanda tekrar olacak mı?

A.Ş.: Belki yazın Abana,da düşünebiliriz bir sergi. Pek planlı bir insan sayılmam.

Son olarak, bu işe gönül veren insanlar elbette vardır. Yeteneklerini geliştirmek isteyenler… Siz de onlara tavsiye verebilecek insanlardansınız. Onlara söylemek istedikleriniz var mı?

A.Ş.: Bana göre istemek yeter. İnsan gönülden isterse yapamayacağı şey yoktur.

 

GÖZDE MINIK