Seydiler’in geleceği sanayi ve lojistik

  • Seydiler’de halk toplantısında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, ilçenin ileride bir sanayi ve lojistik merkez haline gelebileceğini söyledi. İnebolu limanının büyütüleceğini ve Seydiler-İnebolu karayolu tamamlandıktan sonra, limanı ayakta tutacak yük depoları için en uygun bölgenin Seydiler olacağını söyleyen Vali Karadeniz, “Seydiler, kendisine bu anlamda bir hedef koymalı. İleriye dönük ve sanayisiyle birlikte bir lojistik ilçe haline dönüşecektir” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz, Seydiler’de vatandaş ve muhtarların yer aldığı halk toplantısına katıldı. Toplantıda İlçe Kaymakam V. Mustafa Batuhan Alpboğa, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan ile kamu kurum kuruluşların idarecileri de yer aldı.

Vali Yaşar Karadeniz, burada yaptığı konuşmada 2019 yılında yapılan işlere değinerek, “Verilen ödenekler çerçevesinde çalışmalar büyük ölçüde yapıldı. Artık 2020 ile ilgili planlamalarımız söz konusu. Bugün burada konuşacağımız hususlar o planlamalara yön tutacaktır. Dolayısıyla getireceğiniz öneriler, talepler bizler açısından önemli. Sizlerin talepleri alındıktan sonra çalışma arkadaşlarımız sizlere taleplerinizle ilgili yapılabilecek herhangi bir şey varsa bilgilendirme yapacaklar, belki o taleplerin 2020 yatırım planına alınmasını sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların sorun, talep ve şikayetlerini de dinledikten sonra Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Ben Seydiler’in geleceğini sanayide görüyorum. Burada sanayi anlamında ciddi bir potansiyel var ve ileri de belki aynı başarıyı lojistikte de yakalama şansı var. Sebebi de şu; İnebolu limanı özelleşti, büyütülecek ve daha büyük potansiyele ulaşacaktır diye tahmin ediyorum. Seydiler – İnebolu karayolu yapıldıktan sonra, liman daha çok yük taşımacılığında kullanılacaktır. Tabi ki limanı ayakta tutacak olan şey ise depolardır. Dolayısıyla gelen malın stoklandığı ve gemilere topluca nakledildiği alanlara ihtiyaç var. Seydiler’den İnebolu arasına şöyle bir baktığımızda da daha uygun kullanılacak bir mekan yok gibi görünüyor. Seydiler, kendisine bu anlamda da bir hedef koymalı. İleriye dönük ve sanayisiyle birlikte bir lojistik ilçesi haline dönüşecektir diye düşünüyorum.”

SEYDİLER ZİYARETLERİ

Vali Yaşar Karadeniz, halk toplantısı sonrasında ilçede bir takım ziyaretlerde de bulundu.

Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Karadeniz, burada Okul Müdürü Yasemin Yılmaz, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler tarafından karşılandı. Sınıfları gezerek yetkililerden bilgiler alan Vali Karadeniz, öğrencilere hitap ederek; başarılı olabilmek için kitap okumaları, derslerine iyi çalışmaları ve spor yapmaları tavsiyelerinde bulundu.

Vali Karadeniz’in diğer bir ziyareti ise Seydiler Merkez Mahallesi’nde ikamet eden Kıbrıs Gazisi Cemal Yazıcıoğlu ve ailesine oldu. Gazi ailesini ziyaret eden Vali Karadeniz, her zaman yanlarında olduklarını ifade etti.

Vali Karadeniz ziyaretlerin devamında ise vatandaşlarla ve esnafla selamlaşarak, çalışma alanları hakkında bilgiler aldı.

Yaşlı ve bakıma muhtaç bir aileyi de ziyaret eden Vali Karadeniz, ailenin ihtiyaç ve sorunlarının bulunup bulunmadığı sorarak sağlık durumlarını öğrendi.