Seydioğlu vakası

Saldırı hakkındaki soruşturma kapsamında Hasan Sel ve Hüseyin Sel, ifadeleri alınmak üzere
dün Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü Şehit Adil Gözalıcı Polis Merkezi’ne götürüldü. Polis
merkezindeki işlemleri tamamlandıktan sonra şüpheliler Anadolu Adalet Sarayı’na sevk
edildi.
Hasan Sel, ‘kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma’, ‘mala zarar
verme’ ve ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’;
Hüseyin Sel de ‘kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma’ ve ‘cebir, tehdit veya hile
kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi
hakimliğe sevk edildi. İki şüpheli, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.
Şüphelileri polis merkezinde kapıda karşılayan amir de görevinden alındı.

Hafta sonu sosyal medyaya düşen video ile Türkiye’nin gündemine oturan ve büyük tepki toplayan olaya karışan iki işadamı kardeşin  gurbetçi hemşerilerimiz olduğunun ortaya çıkması Kastamonu’yu utandırdı ve yaraladı.

 

Utandıran görüntü

Pendik D-100 karayolunda meydana gelen olayda, iddiaya göre, emniyet şeridinde ilerleyen SeydioğluBaklavaları’nın sahibi Hüseyin ve Hasan Sel kendilerine yol vermeyen aracın önüne aniden geçerek durdu. Daha sonra içerisinde hamile bir kadının da bulunduğu aracın dikiz aynasını kıran Hasan Sel otomobilin üzerine çıkıp zıplamaya başladı.

Savunma yaptılar, araç sürücüsünden şikayetçi oldular

Oto içinden çekilen görüntülerin sosyal medyaya düşmesinin ardından tepki bombardımanına hedef olan Hüseyin Sel yaptığı yazılı açıklamada “ani rahatsızlık geçiren Kastamonu’daki annelerinin yanına gitme gayreti içinde” olduklarınısöyledi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Sel kardeşler olaya karışan diğer otonun sürücüsünü suçladılar ve hakkında şikayetçi oldular.

 

Hafta sonu sosyal medyaya düşen video ile Türkiye’nin gündemine oturan ve çok büyük tepki toplayan olaya karışan iki kardeşin gurbetçi ve işadamı hemşerilerimiz olduğunun ortaya çıkması Kastamonu’yu hem utandırdı, hem de yaraladı.

Pendik D-100 karayolunda meydana gelen olayda iddiaya göre, emniyet şeridinde ilerleyen SeydioğluBaklavaları’nın sahibi olduğu ortaya çıkan Hüseyin ve Hasan Sel kendisine yol vermeyen aracın önüne aniden geçerek durdu. Daha sonra içerisinde hamile bir kadının da bulunduğu aracın dikiz aynasını kıran Hasan Sel otomobilin üzerine çıkıp zıplamaya başladı.

Oto içinden çekilen görüntülerin sosyal medyaya düşmesinin ardından tepki bombardımanına hedef olan şirketin sahiplerinden Hüseyin Sel yaptığı yazılı açıklamada “ani rahatsızlık geçiren annelerinin yanına gitme gayreti içinde” olduğunu ileri sürdü. Hamile kadının içinde bulunduğu araca saldıran Hasan Sel karakola giderek teslim oldu.

Seydioğlu Baklavalarının sahibi olan Hasan ve Hüseyin Sel kardeşler, yiyecek sektörü dışında farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor.

SEL’İN AÇIKLAMASI

Tepkilerin yoğunlaşmasının ardından firmadan, Hüseyin Sel imzasını taşıyan şu açıklama yapıldı:

Kamuoyuna bilgilendirme

6 Temmuz 2019 günü İstanbul Pendik D100 karayolunda

yaşanan üzücü hadise yazılı ve görsel basında yer almış olup, Seydioğlu Baklava A.Ş. ve sahibi Hüseyin Sel haksız bir şekilde toplumsal linçe maruz bırakılmıştır.

Olaya ilişkin kamuoyuna yansıyan görüntülerden anlaşılacağı üzere Seydioğlu Baklava A.Ş. sahibi Hüseyin Sel’in bu üzücü hadisede araç içindeki şahıslara yönelik hiçbir şekilde fiili ve sözlü müdahalede bulunmayıp, aksine olayların yatıştırılması için çaba sarf ettiği görülmüştür.

Buna rağmen firmamız ve sahibi hakkında sosyal medyada ağır hakaret içeren paylaşımlar yapılmaktadır. Olayın her ne kadar da basına yansıyan görüntülerinde yer almasa da, diğer araç sürücüsünün olayın başlangıcında el kol hareketleri, yol vermeme gibi tahrik unsuru içeren davranışlarda bulunmuştur.

Şirketimizin sahibi Hüseyin Sel ve araçta bulunan Hasan Sel ani rahatsızlık geçiren annelerinin yanına bir an evvel yetişme gayesiyle trafikte hareket halinde iken, diğer araç sürücüsünün yukarıda bahsettiğimiz gibi olumsuz davranışlarını bir adım öteye giderek firmamız sahibi Hüseyin Sel ve araçta bulunan Hasan Sel’in içinde bulundukları aracın dikiz aynasına ve arka tarafta sürüş halinde kendi aracı ile kasten vurmak suretiyle trafikte güvenliği tehlikeye sokmakla devam etmiştir. Bu durum sonrasında görüntülerde yaşanan olayların olmasında Seydioğlu Baklava A.Ş. sahibi ve sahibi hakkında yapılan bu haksız ve olumsuz haber ,paylaşımlara karşı bu açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

Yaşanan bu olumsuz olaylardan üzüntü duyulduğunu tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

  • ••••

Bu arada, Pendik’te hamile kadının içinde bulunduğu araca saldıran ve gözaltına alınan şüpheliler Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in emniyet ifadeleri ortaya çıktı. İHA’nın geçtiği habere göre, Olaydan dolayı üzgün olduklarını söyleyen şüpheliler, 7 aylık hamile kadının eşinden şikayetçi olduklarını söyledi. Şüphelilerden Hasan Sel, “O anın stresi ve psikolojik durumu ile istem dışı yan aynasını kırdım. Aracını bizim araca çarptığı için, geçiş mesafesi olmadığı için aracın üzerinden geçmek zorunda kaldım” diyerek kendini savundu.

“Ani bir şekilde önümüze girdi”

İfadesi alınan şüpheli Hasan Sel, Kastamonu’da yaşayan annesinin şeker komasına girdiğini haber almaları üzerine yola çıktıklarını söyleyerek, “6 Temmuz 2019 tarihinde 19.00 sıralarında kardeşim Hüseyin Sel idaresindeki araçla seyir halindeydik. Biz güvenlik şeridinde seyretmiyorduk. Söz konusu aracı sollarken bu araç ani bir şekilde bizim aracımızın önüne doğru geldi.  Biz ani fren yapıp durduk. Bizde hasar oluşmadı. Bizim aracın sol şoför tarafı yan aynası katlandı. Bir şey olmadığını gördük. Elimizle ‘önemli değil’ tarzı işaret yaparak yolumuza devam ettik. Söz konusu araç peşimizden gelerek sağ tarafımızdan emniyet şeridini de kullanarak bizim yanımıza geldi. Bizim aracın sağ tarafına yaklaşarak kasıtlı olarak sağ yan aynamıza çarptı” dedi.

  “O anın stresiyle istem dışı yan aynasını kırdım”

Diğer araç sürücüsünün camı açarak kendilerine küfür ettiğini söyleyen Hasan Sel, “Eliyle ‘dur’ işareti yaptı. Biz yine acelemiz olduğu için durmadık. Ben elimle ‘ne var, hayırdır’ işareti yaptım. Hiçbir şekilde küfürlerine karşı küfürle ya da kötü bir sözle karşılık vermedim. Yolumuza devam ederken bizi durdurma çabaları devam etti. Sonra arkamıza geçerek trafiğin yavaşladığı bir noktada bize arkadan çarptı. Bu çarpması aracımıza üçüncü çarpmaydı. Ben ve kardeşim araçtan inerek aracının başına gittik. Araçtan indiğimizde görüntüye yansımayan tahrik edici el hareketleri yapmaktaydı. Yanına geldiğimde camını açmasını istedim, camı açmadı. Bana ‘aynamı kırdın’ diye yan aynasını gösterdi. Ben de o anın stresi ve psikolojik durumu ile istem dışı yan aynasını kırdım” diye konuştu.

  “Geçiş mesafesi olmadığı için aracın üzerinden geçtim”

“Aracını bizim araca çarptığı için, geçiş mesafesi olmadığı için aracın üzerinden geçmek zorunda kaldım” diyen Sel, “Bu geçiş esnasında kaput üzerine bastım. Sonra aracımıza binerek yolumuza devam ettik. Kastamonu’ya hasta annemin yanına gittim. Şikayet olduğunu öğrenerek polis merkezine geldik. Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdik. Ben kesinlikle bayanın hamile olduğunu bilmiyordum. Ve ‘hamileyim’ diye bağırmasını camlar kapalı olduğu için duymadım. Olay sırasında üzerimde bulunan ruhsatlı tabancamı kendi rızamla polis merkezine teslim ediyorum. Ağır tahrik altına böyle bir olay yaşandı. Bize küfür etmesinden ve aracımıza kasten verilen zarardan dolayı söz konusu aracın sürücüsünden şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

   “Emniyet şeridini kullanmış olabilirim”

Şüpheli araç sürücüsü Hüseyin Sel ise olay gününü anlatarak, “Akşam saatlerinde Kastamonu’ya doğru şirket aracımızla yola çıktık. Saat 19 sularında benim idaremdeki araçla dörtlülerim yanar halde seyir halindeydik. Acelem olduğu için bazı noktalarda emniyet şeridini kullanmış olabilirim. Söz konusu aracı sollarken emniyet şeridinde değildim. Bu araç ani bir şekilde bizim aracın önüne doğru geldi. Biz ani fren yapıp durduk. Bizim aracın sol şoför tarafı aynası onun aracının aynasına çarparak katlandı. Kendi aynamı açtım. Ona da pardon ve özür mahiyetinde el işareti yaparak yola devam ettim” dedi.

  “Küfürler bizde ağır tahrik oluşturdu”

Diğer aracın yanlarına geldiğini ve kasıtlı olarak sağ yan aynalarına çarptığını söyleyen Hüseyin Sel, “Sonrasında camını açarak şoför mahallinde bulunan şahıs bize küfür etti. Biz zaten annemizin rahatsızlanması üzerine acil bir şekilde yola çıkmıştık. Yapılan küfür içinde bulunduğumuz ruh haliyle bizde ağır tahrik oluşturdu. Ayrıca bu şahsa bize küfürlerinden sonra ‘yanında ailen var bayan var terbiyesizlik yapma’ diye uyardım. Biz yine acelemiz olduğu için durmadık, yolumuza devam ederken bizi durdurma çabaları devam etti. Arkamıza geçerek trafiğin yavaşladığı bir noktada bize arkadan çarptı. Çarpmasıyla durdum. Ayrıca bel fıtığı ameliyatlıyım ve belimde platin takılıdır. Çarpma anında belim incindi. Ağrılarım devam etmektedir” dedi.