Şeyhoğlu Konağı Olgunlaşma Enstitüsü olacak

Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı

• Belediye Meclisi, Bakanlığın Kastamonu’da Olgunlaşma Enstitüsü kurulması kararı sonrasında ortaya çıkan bina ihtiyacını, restoresini gerçekleştirdiği Şeyhoğlu Konağı’nı 5 yıllığına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis ederek giderdi.

Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantının ilk gündem maddesinde kadro iptal-ihdas cetvelleri görüşülerek meclisin oylamasına sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi. Toplantı gündeminin ikinci maddesi olan Kuzeykent Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki Belediye Ek Hizmet Binasının yanında bulunan büfenin ihaleye çıkarılması teklifi yer aldı. Söz konusu teklif de yine oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantı gündeminin üçüncü maddesinde Şeyhoğlu Konağı’nın Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisi konusu yer aldı.

Kastamonu’nun geleneksel el sanatlarının, tarihinin ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için Atabeygazi Mahallesi’nde bulunan Şeyhoğlu konağının Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılması adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 5 yıl süreyle tahsisi görüşüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Türkiye’de zannediyorum 23 ya da 24 tane olgunlaşma enstitüsü var. Bakan Bey bir tane de Kastamonu için düşünmüş. Onun için de tarihi bir konağa ihtiyaç vardı. Otel konseptinde işletmek için talip aradık ancak bulamadık. Onun için Milli Eğitim’e tahsis etmeye karar verdik” dedi. Konuşmasının ardından oylamaya sunulan tahsis kararı meclisin oybirliğiyle kabul edildi.

 “BÖYLE BİR PROJE ZATEN

SEÇİM BEYANNAMEMİZDE DE VAR”

Gündemin bir diğer maddesinde İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingirlioğlu’nun, geçtiğimiz meclis toplantısının yazılı olarak sunduğu ‘Tarih ve Kültür Müzesi’ hakkındaki önergesi görüşüldü. Başkan Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak şu ifadeleri dile getirdi:

“Zaten bizim seçim beyannamemizde de böyle bir projemiz vardı. Daha sonra biz bu konuyu Vali Beyle de görüştük. Valiliğin de bu konuyla ilgili bir çalışması var. Hatta yeniden gündeme geldi, ama gündem o kadar yoğun olduğu için beklemeye alındı.”

Meclisin oylamasına sunulan önerge oy çokluğuyla reddedildi.  Toplantının son maddesinde ise imar plan tadilatları görüşüldü. Meclisin oy birliğiyle İmar Komisyonuna aktarılması kabul edildi.

HİSARARDI’NA ÇOCUKLAR İÇİN PARK TALEBİ

CHP Üyesi Sibel Karakaş, Belediye Meclisine yazılı ve sözlü önerge sundu. Hisarardı Mahallesi’nde yapılacak olan otopark konusuyla ilgili maddeye, geçtiğimiz toplantıda evet oyu kullandıklarını dile getiren Meclis Üyesi Karakaş, şunları söyledi:

“Geçen toplantıda bir maddeye Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi olarak evet oyu kullandık. Hisarardı mahallesindeki arsanın tahsisiyle ilgiliydi. Meclis üyeleri olarak önceliğimiz elbette ki eğitim. Fakat şu anda Hisarardı İlkokulunun orada bir faaliyet yok. Uzun zaman önce oradan taşınmıştı.  Orası Kastamonu’ya il dışından gelenlerin ve Kastamonu içindeki misafirler açısından çok sık ziyaret edilen ve trafik sorunu fazla olan bir bölge. Bunun da farkındayız. Dolayısıyla özellikle il dışından gelen misafirlerin Kastamonu’ya ekonomik anlamda geri dönüşleri çok fazla. Yalnız Belediye Meclis Üyeleri olarak bizleri düşündüren bir soru işareti var kafamızda. Orası park olunca oradaki çocuklar için oyun alanı, spor alanı acaba belediye tarafından uygun bir yere yapılabilir mi? Biz bunu düşünerek biraz tereddüt etmiştik bu oylamada. Her ne kadar evet oyu kullansak da biz oradaki çocuklar için oyun oynayabilecekleri spor yapabilecekleri uygun bir alanı belediyemiz tarafından park yapılmasını sözlü olarak talep ediyoruz.”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, CHP grubunun önergesi üzerine şunları söyledi:

“Bizim zaten hemen hemen her mahallede birden fazla oyun ve spor alanımız var. Boş bulduğumuz her yere de bunları yapıyoruz. Çocuklar konusunda bizim hassasiyetimiz var. Hele de benim hassasiyetim herkesten çok daha fazla. Hisarardı, şehrin önemli bir yeri. Manevi olarak önemli bir bölge. Mevlana’da,  Hacı Bektaş’ta, Hacı Bayramı Veli’de, Eyüp Sultan’da, trafik çok daha düzenli. Bizdeki gibi bir keşmekeşlik yok. Orasının dar bir alan olması sebebiyle trafikte çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hele hele mübarek gün ve gecelerde nefes alınmaz hale geliyor. O alanın trafiğe kapatılması turizm açısından da çok önemli. Onun için bu yönde zaten Özel İdare’yle de aramızda bir protokol yaptık. Fakat oradaki 350 metrekare yüzünden tapu devirlerini yapamadık. Onun için iş buralara kadar uzadı. Bugün oranın da asfaltlamasını hemen hemen bitirdik. Orasıyla ilgili değişik projeler düşünülebilir. Ancak önce oraların derlenmesi, toparlanması lazım. Çocukların mağduriyeti için de elbette ki gerekli bütün çalışmalar yapılacaktır.”