Seyit Aydın’a tepki, Hasan Baltacı’ya cevap

Partisinin Daraltılmış İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, eski Rektör Seyit Aydın ile CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya yönelik eleştirilerini dile getirdi. Baltacı’ya “Milletvekilliğinin ağırlığı içerisinde hareket etmek zorundasınız. Halka doğruları söylemek zorundasınız” eleştirisini yöneltti.

Çelik, eski Aydın’ın “Tıp Fakültesi ile Devlet Hastanesi arasında afiliasyonun mümkün olmadığı”yla ilgili açıklamasına “Kendisini çok ayıpladım” diyerek tepki gösterdi ve “Tıp Fakültesi hocalarının devlet hastanesinde, görev yapabilmelerini sağlamıştık. Fakat kendisi görev süreci içerisinde buna onay vermedi. Yeni rektörümüz geldikten sonra, buna onay verdi.Afiliasyon olacak. Bundan kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, eski Rektör Seyit Aydın’ın “Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi arasında afiliasyonun mümkün olmadığı”yla ilgili açıklamasına “Kendisini çok ayıpladım” diyerek tepki gösterdi ve “Afiliasyon olacak. Bundan kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Partisinin Daraltılmış İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan Çelik, bir önceki toplantıda olduğu gibi , iktidarları döneminde Kastamonu’da gerçekleştirilen hizmetleri sıralarken eski Rektör Seyit Aydın ile CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyerek yola çıktıklarını, 17 yıllık iktidarları döneminde de bunun gerçekleştiğini kaydeden Çelik, şöyle konuştu:  Bugün CHP Milletvekili Kastamonu’daki yatırımların akıbetini soruyor. Kastamonu CHP olarak çakılı çiviniz yok. AK Parti Kastamonu’da 15 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapmış. Bunlar gözler görülen, milletimizin hizmetine sunulmuş yatırımlar. Özlemle beklediğimiz 15 Temmuz Ilgaz İstiklal Tüneli. Kastamonu’nun şu anda bitmiş, tarihinde tek kalemde aldığı en büyük yatırım. Havalimanını bekliyorduk, 2013 yılında hizmete açıldı. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. ‘Özel İdare tarafından yapılan havalimanı’ diyor. Özel İdare sadece oradaki dolgu faaliyetine yardımcı olmuştur. Dolgu faaliyetini yapmıştır. Pist ve havalimanının diğer tüm bölgeleri ile ilgili ihaleler DHMİ tarafından yapılmıştır. O dolgu faaliyetine harcanan mazot parasının kat ve kat fazlası aynı yıl içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Özel İdaresi’ne gönderilmiştir. CHP Milletvekili arkadaş bunlardan habersiz. O dönemde Kastamonu’da ne yapıyordu, ben bilmiyorum? Hangi partilerin peşinde konuşuyordu, ben bilmiyorum. O gün CHP’li bile değildi belki. Bir şey konuşurken, bilgi sahibi olmanız lazım. Milletvekili olmuşsunuz, o milletvekilliğinin ağırlığı içerisinde hareket etmek zorundasınız. Halka doğruları söylemek zorundasınız. Yanlışları değil, doğruları bilmek halkın hakkıdır. Halkın doğru bildiklerini, yanlış bir şekilde anlatmaya sizin hakkınız yok.

CHP sanal gündemler yaratmaya devam etsin, hiziplerin partisi olmaya devam etsin. Biz işimize bakalım, milletimize hizmet için yola çıkmış bir partiyiz. Yolumuza emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.”

AFİLİASYON

Konuşmasına gündemdeki Kastamonu Tıp Fakültesi konusuyla devam eden Çelik, şunları söyledi:

“Kastamonu Tıp Fakültesi hakkında da halkın kafasını karıştırmak isteyenler var. Doğruları bilmek halkımızın hakkı. Afiliasyon protokolü İl Sağlık Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında imzalandı. Bunun YÖK süreci var. Sağlık Bakanlığı süreci var. Onların onayından sonra şu anki Devlet Hastanemiz, Eğitim Araştırma Hastanesi olarak devreye alınacak. Şu anda Ankara’da Yıldırım Beyazıt’ta öğrenim hayatına devam eden öğrencilerimiz de, inşallah önümüzdeki Eylül ayından itibaren Kastamonu’da öğrenimlerine devam edecekler. Şu anda bir yeni yönetmelik hazırlığı var. Bu son aşamaya gelmiş durumda. Yeni yönetmelik birkaç ay içerisinde tamamlanacak ve biz de yeni yönetmelik kapsamında eğitim araştırma hastanesine kavuşmuş olacağız.

Üzerine vazife olmayan, zamanında görevini yerine getirmediğini düşündüğümüz bazı kişiler, geçtiğimiz hafta açıklama yapmış. Eski rektör açıklama yapmış. ‘Afiliasyonun olması mümkün değil’ gibi bir açıklama yapmış.

Ben kendisini çok ayıpladım. ‘İşbirliği mümkün’ demiş.

Biz o zaman Sağlık Bakanlığı ile görüşerek, şu anda Tıp Fakültesi kadrosundaki doktorlarımızın, devlet hastanesinde, diğer doktorlarla aynı şartlarla görev yapabilmelerini sağlamıştık. Fakat kendisi görev süreci içerisinde buna onay vermedi. Yeni rektörümüz geldikten sonra, buna onay verdi. Şu anda 9 öğretim üyesi doktorumuz Kastamonu Devlet Hastanesi’nde hemşerilerimize hizmet ediyor. Afiliasyon da olacak. Buna kimsenin endişesi olmasın.”

CENGİZ MUHZİROĞLU