“Seyyahların Gözüyle Kastamonu”

 

Kastamonu Yazma Eser Kütüphanesinde gerçekleştirilen toplantının konuğu ise “Seyyahların Gözüyle Kastamonu” adlı kitabı ile Fahri Maden oldu.

Kastamonu Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Fahri Maden, Sohbet-i Tarih toplantısında son kitabı “Seyyahların Gözüyle Kastamonu”yu anlattı.

Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Mehmet Öztürk’ün de iştirak ettiği toplantıda, Sohbet-i Tarih ekibine, 1322 tarihinden 1941 yılına kadar değişik zamanlarda Kastamonu’dan geçen yerli ve yabancı seyyahların izlenimleri ve Kastamonu ile ilgili vermiş oldukları bilgileri aktaran Fahri Maden; Kastamonu’nun tarihi geçmişindeki izlerin bugünlerde de kendisine yer bulduğuna dikkat çekti. Küre Bakır madenlerinin tarih boyunca muhafaza ettiği önemi, Kastamonu’nun asırlar boyunca bir ticaret merkezi olarak koruduğu canlılığı ve Türk-İslam medeniyetiyle tanıştığı günden bu yana Şehitler yurdu sıfatını yaşattığı vurgularıyla ön plana çıkan toplantıda seyyahların gözüyle Kastamonu anlatıldı.

Sohbet-i Tarih ekibi toplantı sonunda Fahri Maden’e anlamlı bir sürpriz yaparak, son kitabı “Seyyahların Gözüyle Kastamonu” için mini bir imza etkinliği de gerçekleştirdi.

Yrd.Doç.Dr. Fahri Maden, Yazma Eser Kütüphanesi’ni Sohbet-i Tarih ekibine açan ve böyle anlamlı etkinliklere zemin hazırlayan Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Mehmet Öztürk’e destekleri için teşekkür ederken, sohbet-i tarih ekibinin kendisine yaptığı imza etkinliği sürprizinin de kendisini çok duygulandırdığını ifade ederek, bir yıldır hiç aksatmadan her hafta sonu ilmi toplantılarını sürdürmeyi başaran ekibi tebrik ve takdir ettiğini söyledi.