SIK YAPILAN DİYET HATALARI

 

Dyt. Laden HEKİMOĞLU Özel Nefes Hastanesi

Hızlıca kilo verme isteği, yanlış ve bilinçsiz diyet uygulamalarını da devamında getirmektedir. Uzun süre aç kalmak ya da tek tip beslenerek kilo vermeye çalışmak ileri dönemlerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Oysa uygulanacak diyetler, her bireyin metabolizmasının farklı olduğu göz önünde bulundurularak bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Böylece sağlıklı ve kalıcı bir kilo verme süreci sağlanacaktır.

Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir?

Öğün Atlamak: Hızlı kilo vermek için uzun süre aç kalmanın her birey için doğru olduğuna inanılmaktadır ancak bu yanlıştır. Metabolizmayı dinç tutmak için 3 ana öğün ve hatta ihtiyaç halinde ara öğünler uygulanmalıdır.

Ekmeği Diyetten Tamamen Çıkarmak: Ekmeğin aşırı tüketimi tabii ki zayıflama diyetlerinde önerilmemektedir ancak tamamen çıkarılması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Beynin besin kaynağı glikozdur ve bu durumda beyin beslenemez, mental bozukluklar meydana gelebilir. Ayrıca vücut karbonhidratsız kaldığında kilo kaybını kas kütlesinden yaşar. Bu ise istenmeyen bir durumdur.

Ödem Yapacağı Sanılarak Suyu Az Tüketmek: Bu düşüncenin aksine suyu yeterli miktarda tüketmek ödem oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sindirim enzimlerinin doğru çalışması için suya ihtiyaç vardır. Vücudun susuz kalması, metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu nedenle günde ortalama 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Şeker İçeriği Nedeniyle Meyve Tüketmemek: Meyve, şeker içeriği zengin bir besindir ancak porsiyon kontrolü sağlandığı takdirde zengin antioksidan ve lif içeriğinden faydalanmak gereklidir. Geç saatlerde kontrolsüzce tüketmek yerine ara öğünlerde kontrollü şekilde tüketmek kilo verme sürecinde fayda sağlayacaktır.

Tek Tip Beslenmek: Sadece sebze ve meyve ya da yüksek proteinli beslenmek kilo vermeyi hızlandırmamaktadır. Aksine bu tür diyet programları uzun vadede vitamin, mineral ve kas kayıplarına neden olmaktadır. Ek olarak ihtiyaçtan fazla tüketilen protein, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Yağ Tüketimini Tamamen Sonlandırmak: Hormonların doğru çalışabilmesi için yağa ihtiyaç vardır. Ayrıca A, D, E, K vitaminleri de yağda çözünen vitaminlerdir. Yağ tüketimi sonlandırıldığı takdirde hormon dengesi bozulur, bu vitaminlerin emilimi azalır ve metabolik hız yavaşlar.

Doğru ve sağlıklı bir kilo verme süreci için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım almanızı önerir, sağlıklı günler dilerim.

 

Dyt. LADEN HEKİMOĞLU