Sinop’un mega projesinde ilk somut adım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Sinop’ta balıkçılık sektörüne kazandırılacak 10 milyon Euro’luk mega projede ilk somut adım olan müşavirlik hizmetleri için ihaleye çıkıldı.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da yararlanıcısı olduğu “Sinop’ta Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması” projesinin ihalesi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından, projenin müşavirlik ihalesi ulusal ve uluslararası ihale duyuru sitelerinden yayınlanmaya başlandı.

Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında %82 Avrupa Birliği, %18 Hazine katkısıyla gerçekleştirilecek proje kapsamında Sinop Organize Sanayi Bölgesi’nde su ürünleri işlenme ve depolama hizmeti sunan entegrebir tesis kurulacak. Tesiste kar amacı güdülmeden Sinop’ta balıkçılık faaliyetleri yürütmekte olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere hizmet verilecek.

Projede İlk Somut Adım Atıldı

Proje hakkında açıklamalar yapan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, proje kapsamında ihaleye çıkılmasıyla ilk somut adımın atıldığını söyledi. Dr. Genç, “Projede 4 ana ihale bileşeni bulunuyor. Bunlar müşavirlik, inşaat, mal alımı ve teknik yardımdan oluşuyor. Bugün müşavirlik ihalesinin AB tarafından onaylanarak ihaleye çıkılmasıyla projede ilk somut adım resmen atılmış oldu” dedi.

2 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan ihale ilanı kapsamında, müşavirlik alanında teklif sunmak isteyenler 24 Şubat 2020 tarihine kadar tekliflerini sunulabilecek. İhale ile ilgili tüm detaylara Rekabetçi Sektörler Programı(https://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr) kurumsal web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.