“Sistematik saldırıları sonuçsuz bıraktık”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, Gezi, çukur, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz gibi girişimlerle son 5 yıldır sistematik saldırılar düzenlendiğini ifade etti ve “Bunlarla Türkiye’ye diz çöktüremeyenler en son ellerindeki ekonomik enstrümanları kullanarak Türkiye’yi ekonomik açıdan zora sokmak istediler ama hükümetimizin aldığı önlemler bize gösteriyor ki, bu da sonuçsuz kalmıştır. Bundan medet umanların da hevesleri kursaklarında kalmıştır, kalacaktır” dedi.

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, dün TBMM kürsüsünden 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

AK Parti’nin 17’nci bütçesini oluşturduklarını söyleyen Milletvekili Metin Çelik, partilerinin iktidara geldiği ilk yıllardan itibaren milletin geçmişte sorun olarak yaşadığı her alana el attığını söyledi.

Konuşmasında örneklere de yer veren Milletvekili Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlıkta AK Parti’den önceki dönemlerde yaşanan sıkıntılar kısa süre içerisinde belli bir aşamaya gelmiş ve sorunlar bir bir çözülmüştür. Örneğin AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’de 112 acil ambulans sayısı sadece 600 idi. Şu anda hamdolsun bu sayı 5 bini aşmış durumda. Gelelim AK Parti’nin ulaşım alanında yaptıklarına. AK Parti geldiğinde Türkiye’de 6 bin kilometre bölünmüş yol var. Şu anda üzerine 20 bin kilometre bölünmüş yol ilave etmişiz. Türkiye’de 26 havalimanı vardı, şu anda bu sayı hamdolsun 56 havalimanına ulaştı. Bunlardan bir tanesi de Kastamonu Havalimanı’dır. AK Parti bütçelerinin en temel, en karakteristik özelliği nedir? diye soracak olursak ben şunu söylerim; Eğitim ve sağlığa ilk sıralarda en çok payın ayrıldığı bütçelerdir. Bakınız, AK PARTİ iktidara geldiği ilk yıllardan itibaren halkımızın refah seviyesinin düzeldiğini görüyoruz. Millî gelirimizle orantılı olarak, millî gelirimiz 3 katına çıkarken, 250 milyar dolardan 800 milyar doları bulurken, kişi başına düşen gelir de 3 bin dolardan 10 bin dolarları aşmıştır. Uygulanan ekonomik programlar sayesinde enflasyon kısa sürede tek haneli rakamlara ulaşmıştır. Türkiye ihracatını bugün 36 milyar dolardan 170 milyar dolara ulaştırmıştır. Peki, bu yaptığımız yatırımlar neyle yapıldı? Eskiden Türkiye’nin bu imkânları yok muydu? Elbette vardı. Türkiye’de eskiden yapılan, Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde yapılan bu bütçelerin yüzde 80’inden fazlası neye gidiyordu? Elbette faize gidiyordu. Bu 16 yıllık dönem içerisinde, hamdolsun bizim faize ayırdığımız rakam yüzde 10’lar seviyesinde oldu.”

Son 5 yıldır sistematik saldırılar düzenlendiğini de ifade eden Milletvekili Metin Çelik, “Bu kadar büyük hizmetler yapılırken, 2013 yılının Mayıs ayına geldiğimizde faizlerin yüzde 4,5’la dip yaptığı, 23,5 milyar dolar IMF’ye olan borcumuzun son taksitini ödediğimiz bir ayda, Gezi Parkı eylemleri, Gezi kalkışması başladı. Arkasından 17-25 Aralık darbe teşebbüsü. Arkasından çukur eylemleri. Arkasından, Türkiye’nin gördüğü en büyük ihanet 15 Temmuz darbe teşebbüsü. Türkiye’yi son beş yıldır sistematik saldırılarla dize getirmeye çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve milletimizin ona verdiği, bizlere verdiği, AK Parti’ye verdiği güçlü destekle bütün bunları akamete uğrattık, savuşturduk. Bunlarla Türkiye’ye diz çöktüremeyenler en son, ellerindeki ekonomik enstrümanları kullanarak Türkiye’yi ekonomik açıdan zora sokmak istediler ama hükümetimizin aldığı önlemler bize gösteriyor ki bu da sonuçsuz kalmıştır, bundan medet umanların da hevesleri kursaklarında kalmıştır, kalacaktır” diye konuştu.

Türkiye’ye yönelen tehditlerin birden fazla olduğunu da ifade eden Milletvekili Çelik, “Taşeron terör örgütlerini kullanarak Türkiye’yi yormaya çalışıyorlar, hızını kesmeye çalışıyorlar. Çevremizdeki ateş çemberi, dış tehditler ve yaşanan gelişmeler karşısında Türkiye elini kolunu bağlayıp durmuyor, gerekli adımları kararlı bir şekilde atmaya devam ediyor. Bunu da 2002 yılında sadece yüzde 15 olan savunma sanayisindeki yerlilik oranını bugün yüzde 65’e ulaştırarak yapıyor. Artık güvenlik politikalarımızı daha rahat uyguluyoruz” dedi.