“Siyaset, ülkeyi birleştirmek için yapılır”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında Cumhur İttifakı’nın toplumu ikiye bölmeye çalıştığını, bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledi ve Cumhur ittifakının liderleri bu amca çocuklarını, bu öz kardeşleri birbirine düşürmeye çalışıyor; damatla kayınpederi birbirine düşürmeye çalışıyor. Birisine ‘öz vatandaş’ derken, diğerine teröristlerle birliktesin diyor. Siyaset bu ülkeyi birleştirmek için yapılır; bölmek için değil, toplumu birbirine düşürmek için değil. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi bu günün Türkiye’sinde birleştirendir” dedi.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında Cumhur İttifakı’nın toplumu ikiye bölmeye çalıştığını, bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledi
Erbilgin dün parti düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunurken şöyle konuştu:
“31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler seçimlerine, halkçı, eşitlikçi, sosyal demokrat bir belediyecilik ile buluşmaya 26 gün kaldı. Geleceği hep birlikte inşa edeceğimiz günlere 26 gün kaldı.
Partilerinde topluma umut olamayanlar, birbirlerine ve toplumu korkutma umuduna sarılmış olanlar Türkiye’de beka sorunundan bahsediyorlar. Bunu 5 belediye daha fazla kazanırız diye yapıyorlar. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettiğimizde bu ülkenin beka sorunu bitmiştir.
“TOPLUMU İKİYE BÖLÜYORLAR”
Toplumu ikiye bölmeye çalışanlara buradan seslenmek istiyorum! Dün Tosya’da da ifade ettim. Örneğin Araç’ta amca çocuklarının birisi AKP, birisi CHP listelerinde, Azdavay’da halihazırda iki belediye meclis üyesi var. İki öz kardeş. Birisi AKP’nin belediye meclis üyesi, birisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye meclis üyesi. Pınarbaşı belediye başkanı var şu an AKP’den, kardeşi Cumhuriyet Halk Partisi’nden İl Genel Meclisi’ne aday. MHP’nin İnebolu belediye başkanının kayınpederi Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. Kastamonu’nun şu anda belediye meclis üyelerinden birisi Muzaffer Berber, MHP’nin belediye meclis üyesi. Kardeşi ömrünü Cumhuriyet Halk Partisi’ne hizmetle geçirmiş parti üyesi…
Şimdi Cumhur ittifakının liderleri bu amca çocuklarını, bu öz kardeşleri birbirine düşürmeye çalışıyor; damatla kayınpederi birbirine düşürmeye çalışıyor. Birisine ‘öz vatandaş’ derken, diğerine teröristlerle birliktesin diyor.
Siyaset bu ülkeyi birleştirmek için yapılır. Bölmek için değil, toplumu birbirine düşürmek için değil. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi bu günün Türkiye’sinde birleştirendir.
Değerli Kastamonular şimdi hal böyleyken Tahsin Babaş ve Galip Vidinlioğlu birbirlerinin projelerini nerelerden aldıklarını, kopyaladıklarını açıklıyorlar. Dikkatimi çekti; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları projeler var. İşte biz de bunu diyoruz: Belediyecilik, halkçı belediyecilik CHP ile yapılır. Ülkenin en huzurlu, kültürel, başarılı belediyelerinin en tepesinde CHP’li başkanlar var. Tüm gayretimiz taklit etmeye çalıştıkları halkçı belediyeciliği, derman belediyeciliğini Kastamonu ile buluşturmak; bunun için çalışıyoruz.
“AKP VE MHP YAPIŞIK İKİZ”
Kastamonu şunu bilmelidir ki, AKP ve MHP yapışık ikizlerdir. Tahsin Babaş için ortaya koyduğum tüm iddiaların altında AKP ve MHP Belediye meclis üyeleri birlikte el kaldırmıştır. Birlikte hareket ettiklerini MHP belediye meclis grup başkanı kamuoyuna açıkça söylemiştir. ‘Tahsin Babaş’ın arkasındayız’ demiştir.
“BANA İTHAL BAŞKAN DİYEN, ŞİMDİ GEBZE’DE”
MHP İl Başkanı, tüm bunlar olmamış gibi, benim memleketim üzerinden konuyu saptırmaktadır. Sayın İl Başkanına buradan hatırlatayım: 24 Haziran öncesi AKP Milletvekilimiz vardı. İlçe ilçe gezip ‘ithal il başkanı’ dedi. Şimdi ben Kastamonu’dayım o Gebze’de! Biletini halk kesti. AKP İl Başkanı Sayın Ünlü başladı ‘ithal il başkanı’ demeye… ‘Gel’ dedim, ‘Kim Kastamonulu görelim, kim Kastamonu için gayret ediyor görelim’… O günden sonra hiç konuşmadı sustu. Şimdi Sayın Başkan hem memleket hatırlatması yapıp, hem büyük kibir ve lütufla mahsuru yok diyorsun. Bak 31 Mart sonrası birisi gitti, biri sustu sen de küsme. Ayrıca doğduğum yeri yanlış biliyorsun; göğsümü gere gere hatırlatayım, ben Kastamonuluyum, bu şehre katkı sunmak için emek veriyorum. Bu dil, bu yaklaşım toplumu ötekileştiriyor. Bu kibir dili, çakarlı araçlar, şatafata, gösterişe düşkünlüğün emareleridir. Sayın İl Başkanı aynı zamanda beni de sevdiğini, CHP’yi de sevdiğini söylüyor. Bu sevgiyi karşılıksız bırakmamak lazım. Biz de bunun için emek veriyoruz. Buyursun gelsin kendisini üye yapalım, rozetini de ben takayım. Ha bunu ‘CHP tabanına göz kırparım’, ‘topluyorum çıkarıyorum belediyeyi alma olanağım yok, yeni seçmenler lazım’ diyorsan, Kastamonu bu kez CHP-İYİ parti ittifakında, millet ittifakında birleşecek.
Ayrıca ‘Kastamonu’da CHP’lileri seviyorum’ derken, bunu Sayın Bahçeli adına, toplumu zillet diye bölenler adına bir özür olarak anlıyoruz; aldık ve kabul ettik.
MHP’nin mevcut belediyede 11 meclis üyesi var. Sayın Aydın bu 11’i 1 kişi hariç komple değiştirmiş. Kondisyonları mı düşüktü, antrenmana mı çıkmıyorlardı, şike mi yapıyorlardı bilemem? Ama şunu diyebilirim takım 11’i ile bu kadar oynarsan ligden düşersin. “Aman ha! Dikkat ha!”
Ayrıca Bozkurt Belediye Başkanı ile ilgili iddialar ortada; bu konuda ne diyorsun?
Tahsin Babaş’a koltuk değnekliği yapanlar için ne diyorsun, ne yaptın?
Sovyet marşları eşliğindeki kliplerinizden cevapları duymak isteriz.
Sayın Galip Vidinlioğlu’nu da cenazesine bile gidemediği Ozan Arif’ten, Ahmet Arif’e geçişi için hürmetlerimi iletiyorum. Yapabiliyorsa, izin alabiliyorsa bir de Ozan Arif’li klip bekliyorum.
Tüm seçmenlerimizi, daha iyi bir belediyecilik için, derman belediyeciliği için CHP etrafında, millet ittifakı etrafında birleşmeye davet ediyorum. Önceki seçimlerde farklı tercihlerde bulanan seçmenlerimizi bu kez ‘altı ok’a mühür basmaya, Kastamonu’nun geleceği için birlikte davranmaya, şehir ittifakı oluşturmaya davet ediyorum.”
MUHARREM İNCE GELİYOR
CHP İl Başkanı Erbilgin basın toplantısında, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Kastamonu’ya geleceğini, ancak tarihi tam olarak kesinleştirmediklerini belirtti ve “Bu konuda taslak programımızı da Muharrem İnce Bey’e ilettik, onayladı. Belirlenen bir günde de gelecekler. Muharrem Bey’le sahili dolaşacağız, Merkez’de de bir program yapacağız. Kastamonulular ile buluşacağız.
BOZKURT BELEDİYE BAŞKANI
Toplantının son bölümünde Bozkurt Belediye Başkanı Bozkurt Ekeş’e yüklenen Erbilgin şunları söyledi:
“Bozkurt Belediye Başkanı işle ilgili 2017’ye 404 esas sayılı İnebolu Asliye Ceza Mahkemesinden aldığı cezaları belirten yazı elimizde, Yüksel Aydın isterse bizden de alabilir. Dosyalar mevcut; cezası da görevi kötüye kullanmak… Onun dışında İçişleri Bakanlığı’nın Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce birçok konudan soruşturma talep edilmiş. Soruşturma izni verilenler var. Bundan önceki açıklamamda altılı oynasınlar dediğim maskeli beşlerin yanına altıncı olup altılı oynasınlar altı kol oynasınlar dediğim açıklamamda Bozkurt Ekeş’le ilgili bütün iddiaları da söylemiştim.”