Siyez semineri

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Kastamonu Siyez Evi işbirliğinde “Kastronomi Günleri” semineri düzenlendi.

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü, İstanbul’dan gelen ünlü mutfak şefleri, Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırma Merkezi (CIMMYT) çalışanları ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelinin katılımıyla gerçekleşen seminer Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Güray Koçak Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

“Siyez Buğdayı” konulu seminerde İl Müdürü Osman Yaman, ilimizde yetiştirilen önemli tarım ve hayvancılık ürünleri konusunda detaylı bilgi verdi.

Osman Yaman, “İlimizde 42 bin 000 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan siyez buğdayının çeşit geliştirme çalışmaları devam ediyor. Siyez bulguru ve siyez unu için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Siyez buğdayı ve ürünlerine olan talebin her geçen gün biraz daha arttığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kastamonu Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisi Dr. Burcu Emeksizoğlu ise “Kastamonu ve Siyez” konulu sunumda katılımcılara; Kastamonu ile ilgili bilgi verildikten sonra, siyezin tarihçesi, yetiştirilme özellikleri, besin içeriği ve siyezden elde edilen ürünlerle ilgili bilgi aktarımı yapıldı.

Emeksizoğlu, siyezin protein içeriğinin yüksek, güçlü bir antioksidan olduğunu, birçok kanserin önlenmesinde etkili olan, gözün görme yeteneğine yardımcı olan A vitamini içeriğinin diğer buğdaylardan iki kat fazla olduğunu ve bağışıklığı artıran, kanserin ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan beta karoten miktarının diğer buğdaylardan 3-4 kat daha yüksek olduğunu da belirtti.

Seminerde ayrıca Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırma Merkezi (CIMMYT) Türkiye masasında görevli Alexey Morgunov ve Beyhan Akın tarafından ülkemizdeki yerel buğday çeşitleri hakkında bilgi verildi.

Son olarak Kastamonu Siyez Evi’nden Ziraat Mühendisi Neslihan Şimşek’in İtalya’da yerel buğday çeşitleri ile ilgili yapılan bir sempozyumda sundukları poster ile ilgili bilgilendirme yapmasının ardından seminer sona erdi.

Seminer sonrasında Siyez buğdayı ekim alanları, Seydiler ilçesinde faaliyet gösteren siyez buğdayı işleme tesisinin gezilmesi ve İstanbul’dan gelen tanınmış mutfak şefleri tarafından siyezden mamul yemek çeşitlerinin tanıtılmasının ardından program sona erdi. (Haber Servisi)