“Siyez üreticisi gidişattan memnun”

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, dün düzenlediği toplantıda siyez buğdayı ve üretimine yeni başlanan kinoanın son durumu hakkında bilgi verdi.
Siyez üreticisinin bu sene ürettiği ürünü elinden çıkardığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “Fiyat ortalaması 2 TL’dir. Üretici memnun, çünkü elinde ürün kalmadı. Siyeze talep çok. Geçen sene toplayıcısı yokken bu sene sadece İhsangazi’den yaklaşık 5 firma alım yaptı. Önümüzdeki yıllarda siyez üretimi daha da çoğalacak” dedi.
İhsangazi’nin siyezinin ulusal bazda da isnini duyurduğunu söyleyen Butur, “Kastamonu için büyük bir avantaj. Avantajı iyi kullanmamız lazım, üretimde kaliteyi bozmamalıyız. Siyez, Türkiye’nin her tarafında üretiliyor ama Kastamonu’nun İhsangazi’nin siyezi daha farklı. Biz kaliteyi bozmadan, üretimi çoğaltacağız. Artık siyezin pazarı oluşmaya başladı. İnsanlarımızda artık doğal beslenmeye yöneldi. Vatandaşlarımızın doğala yönelmesi ise bizim için avantaj olacaktır. Arz, talep meselesidir. Siyez çok iyi yolda ilerliyor. Bu sene siyezde 3 bin ton üretim gerçekleşti. Geçen seneye göre yüzde yüz artış var. Önümüzdeki yıl ekimi, üretimi daha da çok olacaktır. Eti firması gibi, diğer ulusal firmalarında siyezi kullanmaya başladı. Farklı firmalarında siyezi kullanacağını duyuyoruz. Çiftçimizi teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.
İlimizde bu yıl ilk defa ekimi yapılan kinoa hakkında ise Mehmet Butur şunları söyledi:
“Kinoa’nın ekimi bir çiftçi arkadaşımız tarafından yapıldı ve 200 dönümün hasadı da gerçekleşti. Dönümünden 200 kilo aldı. Siyezin ya da pirincin yerini tutacak bir gıda maddesidir. Türkiye’de daha çok yaygınlaşmadı. İnşallah kinoa yaygınlaşır. Ancak rekoltesi iyi. Özellikle sağlığına ve kilosuna dikkat edenlerin, sık sık salata tüketenlerin kısa sürede gözdesi olan kinoa bir o kadar da faydalı olmasıyla gözde bir ürün. Yüksek tansiyona iyi gelen, kansızlık çekenlerin yardımına koşan, gluten intoleransı yaşayanların derdine derman olan, alerjilere kalkan olan, cildi yıpranmalardan koruyan kinoa hatta NASA tarafından uzaya çıkarken yanınıza almanız gereken üç besinden biri olarak gösteriliyor.”
TARSİM’deki son duruma da değinen Mehmet Butur, “Tarım sigortalarına vatandaşlar geçmiş yıllara oranla özen gösteriyor ama tam istediğimiz gibi değil. Mevsimler değişti, ne zaman nerede afet olacağını kestiremiyoruz. Bu sigortalar çok önemli. Önümüzdeki aylarda yeni ekimler başlayacak. Onun için tarım sigortası çok önemli” dedi.

ERHAN VEREN