Siyez üretimine Türk Şeker desteği

  • Türk Şeker’in sözleşmeli tarım programına Seydiler de dahil oldu. Seydiler’de 110 üreticiye 5 bin 200 dönüm üzerinde yapacakları siyez üretimi için tohum desteği ve ürün garantisi verildi. Yine 2021 hasan sezonu için de peşin alım garantisi sözleşme çerçevesinde çiftçilere verildi.

Türk Şeker’in sözleşmeli tarım projesi Seydiler’de de hayata geçti. Seydiler Ziraat Odası Başkanı Cemal Eğilmez, “Türk Şeker ile birlikte Seydiler İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı, Belediye Başkanlığı ile tüm köy ve mahalle muhtarlarımızın desteğiyle ilçemize çok önemli bir tarım projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında Seydiler’de 5 bin 200 dönüm arazide üreticiler ile yapılan siyez buğdayı sözleşmeleri tamamlandı. Tohum desteği kapsamında üreticilerimize tohum teslimatları devam ediyor. Seydiler, özellikle Türk Şeker’in ülke genelindeki tüm projeleri içerisinde organik tarım farkındalığıyla ön plana çıkan bir ilçe oldu. Seydiler’de toplam 110 üretici ile 5200 dönüm arazide 130 ton organik tohum desteği ile ürün garantisi sağlanmıştır. Yine tarihinde görülmemiş pozitif bir fiyat açıklamasıyla 2021 hasat sezonunda peşin alım garantisi de sözleşme kapsamında sağlanmıştır” dedi.

Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan da, “Türk Şeker Tarım’ın desteğiyle ata tohumumuz olan siyeze ilçemizde çok değer veriyoruz. Bu konuda en fazla üretimi yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Proje kapsamında Seydiler’de 5200 dönüm arazide üreticiler ile yapılan siyez buğdayı sözleşmeleri tamamlanmış olup siyez üretiminde patlama yaşayacağız” diye konuştu. CM