Siyez ve taş baskının tescil belgeleri YÖREX’te teslim

Antalya’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) ilimizi temsilen katılan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, işlemleri tamamlanan Kastamonu Siyez Bulguru ve Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın tescil belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın elinden aldı.

Kastamonu Siyez Bulguru ve Kastamonu Taş Baskı Dokuması ile birlikte ilimizin tescilli ürün sayısı 12’ye yükselmiş oldu. Daha önceden; Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi ve Devrekani Hindi Banduması, tescil belgesi almıştı.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Kastamonu’nun Coğrafi İşaretli ürün sayısının 12’ye yükseldiğini söyleyen KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, “Kastamonu ürünlerimizi Coğrafi İşaret Tescilli ile koruma altına alarak, ülkemizde ve diğer ülkelerdeki pazarlara açılmasını sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah ilimize özgü olan bütün ürünlerimize tescil belgesi alacağız” dedi.