“Siz rahat uyuyun”

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılı dolayısıyla düzenlenen tören ve etkinlikler Şehitler Anıtı ve Halk Eğitim merkezi salonunda gerçekleştirildi.
Şehitler Anıtı’ndaki program, şehitliğe çelenklerin konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışıyla başladı.

Vali Yaşar Karadeniz, Şehitlik Defteri’ni imzaladıktan sonra yaptığı konuşmada, Çanakkale’de büyük bir kahramanlık örneği gösterildiğini vurgulayarak, “Sizden emanet aldığımız bu vatanı sonuna kadar koruyarak, bizler de sonraki nesillere emanet edeceğiz. Ondan hiçbir şeyin eksilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bilakis daha müreffeh, kalkınmış, dünyanın en güçlü devleti olarak emanet etme idealinin peşinden koşacağız. Bunun için çalışacağız, hem de çok çalışacağız. Siz rahat uyuyun. Bu ülküyü mutlaka başaracağız.” dedi.

Konuşmanın ardından şehit kabirlerinin başında Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.
Törene, Vali Yaşar Karadeniz, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, CHP ve İYİ Parti (Millet İttifakı) ortak Belediye Başkan Adayı Mustafa Öztürk, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Vekili Hüseyin Mahmutoğlu, şehit aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Şehitlik Anıtı Defteri’ni imzalayan Vali Yaşar Karadeniz; “Şehitlerimize söz veriyoruz. Sizlerden aldığımız bu vatanı sonuna kadar koruyarak bizlerde sonraki nesillere emanet edeceğiz. Ondan hiçbir şeyi eksilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bilakis daha müreffeh, kalkınmış, dünyanın en güçlü devleti olarak emanet etme idealinin peşinden koşacağız. Bunun için çalışacağız. Siz rahat uyuyun. Bu ülküyü mutlaka başaracağız” dedi.
Törenin devamında Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılarak, şehitlere dua edildi. Sonrasında Vali Karadeniz ve protokol kabirleri şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek, kabirlere karanfil bırakıp dua etti.
Törenin ardından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda 15 Temmuz Şehitler Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan program izlendi.
Halk Eğitim Merkezi
Şehitler Anıtı’nda düzenlenen program ile başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti.
Halk Eğitim Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam etti.
Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu, “Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir” ifadelerini kullandı.
Konuşmasına devam eden Satıoğlu; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale… Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale… Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir yerdir Çanakkale… Türkün ateşten gömlek giydiği bu var olma mücadelesinde yüce Türk milleti topuyla, tüfeğiyle, kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanmıştır. Çanakkale Zaferi zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum” diye konuştu.
Ülkemizin dün olduğu gibi bugün de şer odakları tarafından yürütülen projelerin hedefi durumunda olduğunu söyleyen Satıoğlu, “Ancak Aziz Türk Milleti, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 104 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ne cevap vermişse bugün de gerekeni yapmaktan imtina etmeyecektir. Bunu dost düşman böyle bilmeli, böyle de idrak etmelidir. Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan, yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde, elbiseleri dahi çıkarılmadan, kefensiz, mezar taşı olmayan, ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde yatan, kahraman asker şehitlerimizi, ülkemizin esenliği, milletimizin can ve mal güvenliği için canlarını feda eden yüreği pek şehit polislerimizi, hak ve menfaatlerimizi koruma uğruna görev yaparken çeşitli ülkelerde hain saldırılara maruz kalan Dış İşleri Bakanlığı mensubu şehitlerimizi, Yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma yolunda cefakar ve fedakarca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi ve bizlere bu toprakları vatan yapan, şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimize ve bugün hayatta olmayan gazilerimize Allah’tan rahmetle diliyor, devletimizin ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz” dedi.
Konuşmanın ardından 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan oratoryo sahnelendi.