Sizin 52 haftanız onların 1 haftası var

52 haftanın yalnızca 1 haftası Lösemili Çocuklar Haftası olarak anılıyor. 2-8 Kasım tarihleri, Lösemili çocukların sıkıntılarına ortak olmak, onlara yardım etmek için aklımıza daha çok gelmelerini sağlayan bir hafta.

Löseminin asla bulaşıcı olmayan, tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna, tedavisi pahalı olan bu yüzden de Lösemili çocukların ailelelerine yardım edilmesinin çok önemli olduğu vurgulanan ‘Lösemili Çocuklar Haftası’ Türkiye’den çıkan, Kastamonu’da da görev yapmış LÖSEV’in kurucusu Dr. Üstün Ezer’in mimarı olduğu uluslararası bir proje.

Bu proje tüm dünyadaki Lösemili çocukları biraraya getirmek, aileleri tanıştırmak, sorunlara birlikte çözüm bulmayı hedefliyor.

Bizler, yalnızca kök hücre bağışçısı olarak Lösemiye yakalanan miniklerimize yardımcı olabiliriz. Maddi destek de önemli elbette. Maddi olarak yapacağımız bağışlarla bir ailenin umut ışığı olabiliriz. Moral en önemlisi… Lösemiye yakalanan miniklerimizi ziyaret ederek onların moral kaynağı olup, hayata daha sıkı sarılmalarını sağlayabilir, ailelerine mutluluk verebiliriz.

***

Hiçbir şey başa gelmeden anlaşılmıyor elbette. ‘Ateş düştüğü yeri yakıyor’ cümlesi, Lösemili çocuklarımızın aileleri için de geçerli. Bizim payımıza düşen, onları biraz olsun anlayıp, yaralarına merhem olmak.

Bu hafta, unutulmaması unutturulmaması gereken bir hafta. Kendimizi onların yerine koyarak elimizden onlar için yapacak hiçbir şey gelmese dahi, onlara yardım eli olabilecek insanlara bu haftayı unutturmamak gerekli. Bunu başardığımızda da en büyük yardımı gerçekleştirmiş oluruz. Bizim ihtiyacımız olan şey yalnızca biraz empati.

***

Bizlerden mikrop kapmamak için beyaz maskeyle dolaşan miniklere ‘Vebalı’ gibi davrandığımız noktalar oldu geçmişte. Tekrar edeyim, Lösemi bulaşıcı değildir. Bu davranışların tek sebebi de eğitimsizlikti. Lösemi hakkında toplum bilinçlenmeli ki, biz yardıma onlardan kaçarak değil, yüzlerine gülümseyip onlara moral vererek başlayalım.

Lösemili çocukların tedavi gördüğü hastanede koskoca profesörler palyaço kılığına girip çocuklarımıza moral veriyorsa, bizler de onlara bir güleryüzle yaklaşabiliriz. Bu çok da zor olmamalı.

***

LÖSEV, Lösemili çocuklarımıza umut ışığı olmuş bir kurum. Eskilerin Türkiye’sindeki ölümcül hastalığı, tedavi edilebilir bir hastalık durumuna getirmiş bir kurum.

LÖSEV’e çok çeşitli yollardan bağışlarda bulunabilirsiniz. Örneğin, LÖSEV’in internet sitesine girerek doğum günü kutlamalarınız için, evlilik yıl dönümü kutlamalarınız için, düğün tebriği ya da başsağlığı üzüntünüzü belirtmek için bir sertifika hazırlatabilirsiniz. Bu sertifikalar minimum 50 TL’den hazırlanıyor. Bu kampanyanın altında da “Sevdikleriniz size en güzel hediyeyi, bir çocuğu hayata bağlayarak versin” cümlesi yer alıyor. Ne kadar da doğru bir tespit. En füzel hediye bir çocuğa umut ışığı olabilmektir.

Kısa mesaj yoluyla da LÖSEV’e bağışta bulunabilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone faturalı hatlardan 10 TL karşılığında 3406’ya kısa mesaj göndererek bağışta bulunabilirsiniz.

Bir gün, kendinize sigara almayın ama bir çocuğa dünyaları verin. Unutmayın, sizin 52 haftanız, onların 1 haftası var…

GÖZDE MINIK