“Skandalla karşı karşıyayız”

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında seçim güvenliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Erbilgin, Kastamonu merkez ilçede oy kullanamayacak 378 kişinin kolluk kuvvetlerince tespit edildiğini ancak belirtilen süre içerisinde yetkili kurumca seçim kütüklerinden düşürülmemesinden dolayı bu 378 kişinin Kastamonu’da oy kullanarak Kastamonu’nun kaderinde söz sahibi olacağını söyledi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, merkezde seçmen şartları taşımayan 378 seçmenin skandal sayılabilecek bir uygulama hatası nedeniyle oy kullanacağını söyledi.

2014 Mahalli Yerel Seçimleri’nde mevcut belediye başkanının 26 bin 962, en yakın parti adayının ise 26 bin 735 oy aldığını hatırlatan CHP İl Başkanı Erbilgin, açıklamasında şunları ifade etti:

“Yani Kastamonu Belediye Başkanlığı 227 oy ile belirlenmiştir.  Yeni bir skandalla karşı karşıyayız, onun için veriyorum verileri. Merkez Seçim Kurulu seçmenlerle ilgili araştırmaları yaptıktan sonra 378 seçmenin Kastamonu’da kırsalda mı merkezde mi olduğunu bilmiyoruz, oy kullanamayacağını, seçmen yeterliliğine sahip olmadığını tespit etmiş. Merkez Seçim Kurulu 378 seçmenin Kastamonu’da yeterli seçmen şartları taşıyamadığını; kurallara uygun olmadan buralara geldiğini, adres değişikliği yaptığını tespit etmiş, kolluk kuvvetleri tahkikat yapmış ve bu seçmenlerin adreslerinden oturmadığını tespit etmiştir. Bu seçmenlerin Kastamonu’da seçmen kütüklerinden düşürülmesi gerekiyor. Merkez İlçe Seçim Kurulu ve Nüfus Müdürlüğü arasında sağlıklı koordinasyon kurulamamıştır. Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği tarihte bu seçmenleri seçim kütüklerinden düşürmemişlerdir. Daha sonra Merkez İlçe Seçim Kurulu burada paniğe kapılmış ne yapacağını, nasıl yapacağını düşünmek üzere Yüksek Seçim Kurulu’ndan görüş istemiş.  Yüksek Seçim Kurulu da Merkez Seçim Kurulu’na bir seçim takvimi açıkladıklarını ve ‘bu tarihlerde bu işlemleri yapmış olmanız gerekiyor’ şeklinde cevap vermiş. Yani Kastamonu’da oy kullanamayacak olan seçmenleri, size verdiğimiz tarih içerisinde seçmen kayıtlarından düşmüş olmanız gerekirdi, ancak işleminizi süresinde yapmadığınız için, her ne kadar bu seçmenler Kastamonu kütüğünde gözükmese bile artık bu saatten sonra oy kullanabilecektir diyorlar. Bu kadar vahim, bu kadar dramatik bir hukuki garabetin içerisindeyiz”

“Bir önceki seçimlerin 227 oyla sonuçlandığı hatırlatıldığı zaman, seçimlerin güvenirliğini sağlamakla ilgili kurumların yaptığı vahim hatayı belki bu şehir tekrar yaşayacak” diyen Hikmet Erbilgin, “378 seçmen Kastamonu’da adreslerinde tespit edilmemelerine rağmen, kolluk kuvvetlerinin adreslerinde oturmadıklarını tespit etmesine ve seçmen kabiliyetlerinin düşürülmesine, dondurulmasına karar verilirken görevini zamanında yapmadıkları için bu vatandaşlarımız Kastamonu’nun kaderinde oy kullanacaklar. Şu aşamada Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları kesin olduğu için bilebildiğimiz kadarıyla, kendi hukukçularımızdan görüş alacağız ama bu 378 seçmen Kastamonu’nun kaderinde artık söz sahibi lakin kolluk kuvvetlerinin tespitlerine göre burada oturmuyorlar” dedi.

İlçelerdeki durum hakkında da açıklama yapan Erbilgin, “İlçelerde Daday, İhsangazi, İnebolu, Abana, Pınarbaşı ilçelerinde YSK’nın belirlediği takvimin dışında Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından adres tahkikatları anlamında müracaatlarda bulunulmuş. Biz de Milletvekilimiz Hasan Baltacı ile birlikte Daday’a giderek bu sürece müdahil olduk. Bununla ilgili yasal müracaatlarımızı yaptık ve AKP’nin yaptığı müracaatların tamamı süresinde yapılmadığı gerekçesiyle reddedildi. Sağlıklı toplumlarda adalet birilerinin müracaatıyla değil kendiliğinden işlemesi gerekir. Eğer il başkanlığımız ve sayın milletvekilimiz bu konuda kararlı bir şekilde takipçi olmasaydı ‘Acaba orada da aleyhte bir karar verilebilir miydi?’ sorusu geliyor. Biz seçim güvenliğiyle ilgili toplantılarımıza başlayacağız. Genel merkezimizden bunlarla ilgili yazılarımız zaten geliyor. Müşahitlerden önce ciddi bir sandık görevlileri tespit için ilçe örgütlerimizin tamamı gayretlerini sürdürüyor. Biz İYİ Parti İl Başkanlığımızla bir toplantı yapacağız. Millet İttifakı kapsamında sandık güvenliğini de ele alacağız. En az seçim çalışmaları kadar seçim güvenliği de çok önemli, biliyoruz. Bununla ilgili partimiz sandık güvenliği ve müşahitleri olmak üzere kapsamlı bir çalışma yapacak. Kamuoyuna ve yurttaşlara da bu konuyla ilgili çağrı yapacağız. Seçmenlerimizin oyuna sahip çıkacağız, bununla ilgili gayretlerimizi göstereceğiz” diye konuştu.