SlowFood Kastamonu’dan “doğal ürün” üretimine katkı

Uluslararası SlowFood hareketinin yerel temsilcisi “SlowFood Kastamonu Birliği”nin tarihi Balabanağa Çiftliği’nde düzenlediği “Tohum Takas Şenliği” coşku içinde geçti.

SlowFood Kastamonu Başkanı Gülsen Kırbaş, “Kastamonu’da iyi, temiz, adil gıda yolunda çaba göstermek, biyoçeşitliliğin korunması ve yerel mutfak kültürünün bozulmadan sürdürülmesi için çalışmaktayız” dedi ve takas edilen tohumların baharda toprakla buluşturulacağını söyledi.

 

Uluslararası SlowFood hareketinin yerel temsilcisi “SlowFood Kastamonu Birliği”nin tarihi Balabanağa Çiftliği’nde düzenlediği “Tohum Takas Şenliği” coşku içinde geçti.

Daday’dan bir çok ilgili kurum, Kastamonu’dan ise üniversite öğrencileri STK Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı şenlikte uzmanlar tarafından katılımcılara budama ve aşılama eğitimi de verildi.

Katılımcılar, eğitim çalışmasının ardından, etkinliğe getirdikleri tohumları birbiriyle takas etti.

SlowFood Kastamonu Başkanı Gülsen Kırbaş, etkinlikle ilgili şunları söyledi:

“Fastfood’a karşı gelişen slowfood hareketinin temel felsefesi olarak, ‘İyi, Temiz, Adil Gıda’ ilkesine dayanıyor. Dünya genelinde temiz, sağlıklı yapılan tarımı, sağlıklı ürünlerin herkese adilce ulaşmasını, gıdada tarımsal biyoçeşitliliği ve tarımsal kültürel kimliklerin sürdürülebilirliğini savunuyoruz.Kastamonu’da iyi, temiz, adil gıda yolunda çaba göstermek, biyoçeşitliliğin korunması ve yerel mutfak kültürünün bozulmadan sürdürülmesi için çalışmaktayız.

Daday’daki Balabanağa Çiftliği’nde yaptığımız etkinliğe, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden bir uzman eğitmen de katıldı ve katılımcılara budama ve aşılama konusunda eğitim verdi. Ardından da katılımcılar yanlarında getirdikleri tohumları takas ettiler. Bu tohumlar baharda toprakla buluşacak.

Katılımcılara doğal ve yerel gıdalarla hazırlanan yemek ikramı yapıldı ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Bu etkinliklerle yerel doğal ürünlerin yetiştirilmesine, üretilmesine de katkı sağlıyoruz. Bu tür benzer etkinlikleri de sık sık yapmaya çalışacağız.”