Sohbetçinin not defterinden…

Bu güzelliklere 78 yaşında sahip olduğum için çok mutluyum. Daha dün gibi, 1979 yılında Kastamonu’ya adım atmam, iki ay sonra, 14 Ocak 1980 günü Gazetenin ” YIL: 6 SAYI: 1782 nüshasında değerli Kastamonululara merhaba deyişim. 6 ay kadar kaldım, onlarca imzalı ve “Sohbetçi / Sohbetler” imzalı yazılarım ile gördüklerini, düşündüklerimi ve hayallerimi paylaştım. Bir izim kaldı gazete sayfalarında. .
Mizah dergilerinde hikayelerini okuduğum Siyasi Özel ile tanışmak ise unutulmaz bir Kastamonu armağanı oldu bana. Kastamonu’ya 1992 de ikinci gelişim 5 yıldan fazla sürecek ve Kastamonu’nun sevdalısı olmamı sağlayacaktı.
Kastamonu’da 1980 yılında “Sohbetçi / Sohbetler” imzalı yazılarımda, sanırım ilk defa küçük fıkralar yer alan bir yazı şeklini kullandım. Burada Belediye Başkanlığı çalışmalarına çok dokunuyordum. Sanırım bir süre sonra bu yazıları benim yazdığım öğrenilmiştir. Ancak bu yazılar ve imzalı yazılarım için Valilik, Belediye ve değerlili Kastamonu hemşehrilerinden herhangi bir olumsuz değerlendirme almadım. Bu husus 1992/1998 yılları arasında yazdığım yazılar için de hep olumlu olarak devam etmiştir.
1980 yılında hayal ettiğim ve 37 yıl önce yazılarımda dile getirdiğim , Belediye Çalışmalarının, şehir hayatının, ticaret dünyasının, Ilgaz tesislerinin mükemmel olmasının, “Kastamonu Üniversitesinin kurulması” gibi hayallerimin zaman içinde oluşmasını bugünlere kadar hep büyük keyifle izledim.
30 Aralık 2016 günü TRT Nağme’de rahmetli Siyasi Özel’in “Her seherde sen gelirsin aklıma” güftesinden Hüseyni şarkıyı 1981 kaydından dinlemek beni bu yazıyı yazmaya götürdü. Şarkıyı Melih Özel’e dinlettim. Bu şiirin tamamını merak ediyorum. Gün gelir Siyami Özel in şiirleri Kastamonu kültürü için armağan kitap ile gün ışığına sunulur… Bakalım görmem nasip olacak mı?
Bazı şeyler para ile alınır. Bazı şeyler de parayla alınması mümkün değildir. İşte onlardan biri de Kastamonu da yaşamak, Kastamonu Gazetesi’nde 37 yılı doldurmak. .
Kastamonu Gazetesi’nin çalışanlarını 44. başarı yılları için tebrik ediyor, gelecekte de başarı ile mutluluklar diliyorum.

NECDET KIRCEYLAN