Son 3 günde 12 vefat

Koronavirüs KOVİD-19 salgınındaki son durumla ilgili bilgilendirmede bulunan Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, ilimizde durumun iyi gitmediğini, hem temas noktasında hem ağır hasta noktasında vaka sayısının arttığını, bir yandan yaşanan azalmanın ise ne yazık ki ölümlerden kaynaklandığını söyledi ve son üç günde 12 kişinin vefat ettiğini açıkladı.

İlimizde son dönemdeki vakaların dörtte üçünün mutasyonlu vakalar olduğunun altını çizen Vali Yardımcısı Yılmaz, aşılanmanın önemine dikkat çekti ve “Hepinizi seviyoruz, kimsenin de hastalanmasını istemiyoruz. Bunu içinde daha çok dikkatli olalım, kural ve tedbirlere uyalım” dedi.

 

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nce düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Koronavirüs KOVİD-19 salgınındaki son durumla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yılmaz, şunları söyledi:

“Ülkemizde Koronavirüsle bir yılı aşkın bir süredir uğraşıyoruz. Kovid-19’la mücadelenin de öznesindeyim. Maalesef ilimizin durumu hiç iyi değil. Durumumuz, iyiye de gitmiyor. Sağlık Bakanımızın da açıkladığı gibi en çok artış gösteren ilk 10 ilin içerisindeyiz. Hem temas noktasında hem ağır hasta noktasında vakalarımız artıyor. Bir yandan da azalıyor, ama azalma hayırlı bir azalma değil, vefatla sonuçlanıyor. Son üç günde 12 kişi vefat etti. Bunlarda 95-100 yaşında değil, dün vefat eden bir vatandaşımız 41 yaşında idi. Artık ilimizde vakaların dörtte üçü mutasyon diye tabir edilen mutasyonlu vakalar. İlimizde ve Türkiye genelinde de görünen İngiltere mutasyonu denilen vakalar. Bu vakaların önceki normal Kovid-19’dan farkı şu; bulaştırıcılığı çok fazla, diğerinde bir yerde 15 dakikada bulaşma oluyorsa bunda ise daha kısa sürede bulaşma oluyor. Bu mutasyon daha küçük yaşlara da geçiyormuş gibi söylentiler var ama buna göre resmi bir bilgi de yok” ifadelerini kullandı.

Aşının önemine dikkat çeken Vali Yardımcısı Yılmaz; “En büyük çaremiz maske, mesafe ve temizlik, bir de aşıların uygulanıyor olması çok önemli. Şu anda 60-65 yaş aralığındaki insanlarımızla, bazı kanserde önemli olan hastalarımız ile Down Sendromlu gibi bazı doğuştan sıkıntıları olan fertlerimizde aşılanmanın hedef, kapsamında. Yine belirlenen kritik kişilerde aşı kapsamında oluğu aşılanmaları yapılıyor. Yine ilimizde iki aşısını olmuş ve ikinci aşıdan sonra 14 gün geçirmiş olan kişilerden hastalanıp, hastaneye yatanların oranı yüzde 1.8 ve bunlarda ağır hasta değiller. Başka şekilde hasta olanlar da hafif şekilde evlerinde geçiriyorlar. Aşılanıp da ağır hasta olan yok. Tek doz aşı yeterli olmuyor, iki doz aşıların da mutlaka yapılması gerekiyor. İkinci dozu da yaptırdıktan sonra 14 günde bağışıklığın gerçekleşmesi beklenmesi gerekiyor. Önemli olan yine maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edeceğiz. Bu konulara titizlikle de uymamız gerekiyor. Hepinizi seviyoruz, kimsenin de hastalanmasını istemiyoruz. Bunu içinde daha çok dikkatli olalım, kural ve tedbirlere de uyalım” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU