Son yılların rekor üretimi

  • Kastamonu Şeker Fabrikası’nda yeni yılın ilk haftasında tamamlanması planlanan 57. Kampanya döneminde 42 bin ton şeker üretilmiş olacak. 
  • Bu kampanya döneminde yıllar sonra 300 bin tonun üzerinde pancar işleyip 42 bin ton şeker üretecek olan fabrika, dün itibariyle işlenen pancarda 295 bin tona, üretilen şekerde ise 40 bin tona ulaştı. 
  • Şeker-İş İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, önümüzdeki yıla ait ekim talebinin arttığını belirtti ve “İnşallah seneye sadece 300 bin ton pancarı Kastamonu’da ekeceğiz” dedi.

 

Kastamonu Şeker Fabrikası, son yılların en fazla pancarını işleyip en yüksek şeker üretimini gerçekleştirmiş olacağı 57. Kampanyanın son günleri heyecanını yaşıyor.

Bu kampanya döneminde yıllar sonra 300 bin tonun üzerinde pancar işleyip 42 bin ton şeker üretecek olan fabrika, dün itibariyle işlenen pancarda 295 bin tona, üretilen şekerde ise 40 bin tona ulaştı.

Fabrikaya son şekerin yeni yılın ilk haftasının başında girmesi ve üretimin de söz konusu haftanın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Kastamonu Şeker böylece kısa kampanya dönemlerini geride bırakmış olacak.

57.kampanyada 310-315 bin ton pancar işlenmiş olacağını söyleyen Şeker-İş İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, önümüzdeki yıla ait ekim talebinin arttığını belirtti ve “İnşallah seneye sadece 300 bin ton pancarı Kastamonu’da ekeceğiz” dedi.

Dün itibariyle 40 bin ton şekerin yanı sıra hayvancılık için çok önemli olan 5 bin tonu paketlenmiş olmak üzere 70 bin ton küspe ve 10 bin ton kuyruk ile 11 bin ton da melas üretildiğini belirten Çufadaroğlu, asıl sevinçlerinin Kastamonu çiftçisinin pancara olan ilgisindeki artış olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

“Fabrika çavuşları köyleri gezip gelecek kampanya için ekim yapmak isteyenleri yazmaya başladılar. Çok sevindirici bir şeydir ki, uğradıkları hiçbir köyden boş dönmediler. Kastamonu çiftçisi, bu yıl elde edilen geliri de göz önünde bulundurarak yeniden pancar ekme noktasına geldi.”

Çufadaroğlu ayrıca, sona ermek üzere olan kampanya döneminde 450’si müteahhit işçisi, 50’si dışarıdan gelen işçi 220’si fabrikanın kendi işçisi ve 35’i de memur olmak üzere 755 çalışanla bu üretimin gerçekleştiğini de ifade etti.

  Üretici çok memnun

Hava koşullarına bağlı olarak geçen yıl 13-14 düzeyinde kalan şeker oranının bu yılki üründe 20’ye ve 300 kuruş olan taban fiyatın yükselen şeker oranına göre 400 kuruşa kadar  çıkması üreticiyi fazlasıyla memnun etmiş durumda. Şeker-İş Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, çiftçinin cebine giren paradaki artışın pancara olan ilgiyi artırdığını belirtti ve “Önümüzdeki yıl için aşırı talep var. Ekmeyen bile ekecek” dedi.

 Kampanyada yol yarılandı

Kastamonu Şeker Fabrikası 57’nci kampanya döneminde  45 günü geride bırakırken bu süre içerisinde 160 bin ton pancar işledi. 50 gün daha sürmesi planlanan kampanya döneminde toplam 350 bin ton pancar işleyip 44 bin ton şeker üretecek olan Kastamonu Şeker Fabrikası’nda 229’u kadrolu, 600’ü taşeron işçisi olmak üzere memurlarla birlikte yaklaşık 700 çalışan üç vardiya halinde bacayı tüttürüyor.