“Sorunları ve talepleri biliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 24 Haziran seçimlerindeki milletvekili adayları Hasan Baltacı, Ayşegül Soylu Muslu ve Devrim Ezgi Özalp de dün düzenledikleri basın toplantısında adaylıklarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

2011 seçimlerinde de milletvekili adayı olduğunu hatırlatan ve geride kalan süreçte CHP’ye çeşitli kademlerde hizmet ettiğini dile getiren CHP Kastamonu 1.sıra milletvekili adayı Hasan Baltacı, tüm aday adaylarına cesaretlerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı.

Bugüne kadar Kastamonu’nun eğitimine, sağlığına, toprağına, fabrikasına, işçisine, köylüsüne, esnafına, memuruna, emekçisine, kadınına ve gençlerine sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Hasan Baltacı, “Artık bugünle birlikte kolları sıvayıp, sahada neler yapacağımızı, bu ülkeyi, bu kenti nasıl yöneteceğimizi tüm yurttaşlarımızla paylaşacağız. Uzun süredir siyasetin içerisinde Kastamonu’nun bütün sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Elimizden geldikçe, dilimiz döndükçe, yurttaşlarımızla içinde bulunduğumuz koşullarla ilgili Kastamonu için neler yapabileceğimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Çözümler üretiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda yurttaşlarımızla yüz yüze geldiğimizde Kastamonu’nun eğitimine, sağlığına, toprağına, fabrikasına, işçisine, köylüsüne, esnafına, memuruna, emekçisine, kadına ve gençlere sahip çıkmaya çalıştık. Bundan sonrada sahip çıkacağız” dedi.

Beklentileri çok iyi bildiklerini söyleyen Baltacı, “En büyük sorun bilindiği gibi eğitim sorunu. Taşımalı eğitimden, okulların nitelikli, niteliksiz sınıflandırılmasına kadar Kastamonu’nun ciddi bir eğitim problemi var. Bu eğitim problemleri ile ilgili çözüm önerilerimizi defalarca dile getiriyoruz. 24 Haziran’da CHP iktidar olduğunda nitelikli, niteliksiz eğitim anlayışı ortadan kalkacak. Bütün çocuklarımız nitelikli eğitime kavuşacak. Sağlık konusunda defalarca ifade ettik. Hastane var ama doktor yok. İnsanlarımız hastane yollarında ölüme mahkum olmamalı, bu bir kader değildir. 24 Haziran’da iktidar olduğumuzda insanlarımız istedikleri hastaneye gidip, muayene olabilecekler. Hastanede olacak, doktorda olacak. Herkes ulaşılabilir, parasız sağlık hizmetine kavuşacak. Bu kentin toprağına sahip çıkacağız. Fabrikalarımızın bacası tütecek. Kentimizin değeri olan her şeye sahip çıkacağız. Bu kentin değerlerine sahip çıkacak, milletvekilleri bugün buradadır. 24 Haziran’da CHP’nin iktidar olması ile birlikte Kastamonu’nun sesi olmaya talibiz. Birlikte yaşama umudunu hiç kaybetmemiş bir memleket var. 24 Haziran’da birlikte yaşama umudunu iktidar yapacağız. Biz olabildikten sonra, kutuplaşmayı bir kenara bırakabildiğimizde, tüm alanlarda Türkiye 21’inci yüzyılın ülkesi olacaktır. Umudu iktidar yapacağız” ifadelerini kullandı.

AYŞEGÜL SOYLU MUSLU

İlk Türk Kadın Mitingi’nin yapıldığı Kastamonu’da sadece CHP’nin aday listesinde kadınlara şans tanındığına dikkat çeken CHP 2.sıra milletvekili adayı Ayşegül Soylu Muslu ise şunları söyledi:

“Ben bir Cumhuriyet kadınıyım, ben bir Şerife Bacı’yım, ben bu topraklarda elinden gelen her şeyi yapmış insanlarını kanını taşıyorum. Ben bir kadın olarak, bir anne olarak, bir eğitimci olarak, bir evlat olarak bu ülkeye hizmet etmeye adayım. İlimizde kadın aday çıkaran tek partinin CHP’nin olduğunu vurguluyorum. Özellikle kadınları temsil etmek istediğimi, kadın sorunlarında taşın altına elimi koymaya adayım. Çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak için, aydınlık yarınlara gülümseyerek uyanmaları için elimden geleni yapmaya hazırım. Yapacaklarımıza değil, yaptıklarımıza bakılmasını istiyorum. Bizimle birlikte yola çıkan tüm aday arkadaşlarımıza saygılarımı sunuyorum. Huzur bir çalışma süreci geçireceğimize ve Haziran ayının çok güzel bir ay olacağına inanıyorum. Atatürk’ün yolundan ayrılmayacağımın altını çiziyorum. Şerife Bacı’ların var olduğu, 10 Aralık gibi Dünya’da ses getiren bir Kadın Mitingi’nin yapıldığı bir şehirde, bugüne kadar kadın adayının çıkmaması en büyük ayıbımız. 10 Aralık’ta o dönemdeki iletişim şartlarına rağmen, o kadar insanın bir araya gelmesini ve dünyaya bilinçle tepki vermesini hala anıyoruz. Bugüne kadar biz kadın aday çıkartamadıysak, bunu Kastamonu’nun düşünmesi gerekir. Onun için siyasi kimliklerimiz bir yana, özellikle kadınların bu konuda bize destek vermesini istiyorum. Bugüne kadar ben çocuklarıma eğitim verirken, ailelerinin hangi siyasi görüşte olduğunu sormadım. Evlat hepimizin evladıdır. Hangi görüşten olursak olalım, çocuk hepimizin çocuğudur. Bu ülkenin geleceği çocuklardır. Emanetimizi en iyi şekilde onlara teslim edebilmeliyiz. O yüzden kadınlar her şeydir. Bu dünyayı, bu ülkeyi, bu şehri kadınlar kurtaracaktır”

DEVRİM EZGİ ÖZALP

Kastamonulu gençlerin ve kadınların sesi olmak istediğinin altını çizen CHP 3.sıra milletvekili adayı Devrim Ezgi Özalp ise şunları söyledi:

“Çok genç bir arkadaşınız olarak yola çıktım. Bu yola çıktığımdan itibaren çok rahatsızlık duyduğum bir söz var. ‘Oraya gittiğinde beni unutursun’ diyorlar. O kadar çok üzülüyorum ki. Genç bir insan olarak, bu cümlenin ağırlığının farkında olarak burada bulunuyorum. Umut lazım memleketime bunun için burada bulunuyorum. Biz birlikte başaracağız. Ben buna inanıyorum. Aday adaylığı sürecinde diğer siyasi partilerde yer alan genç aday adayı arkadaşlarımızla bir basın toplantısında buluştuk. Listelerin açıklanması ile birlikte listelerde yeralan tek kişi şahsım oldu. Bununla gurur duyuyorum. Bu CHP’nin gençlere verdiği önemi gösteriyor. Bir genç olarak, gençleri temsil ederek, siyasi görüşümüz ne olursa olsun bu mücadele bizde varız.”