“Soruşturma devam ediyor”

Vali Avni Çakır, “Çatalzeytin’deki yangınla ilgili sabotaj olduğu yönünde ne bir ihbar, ne bir şikâyet, nede bizim böyle bir bulgumuz var. Sağlıklı bilgiyi tahkikat çalışmaları sonucunda daha net bir şekilde vermiş olacağız” dedi.

 

Vali Avni Çakır, Yaralıgöz dağının Çatalzeytin kesiminde geçen hafta çıkan ve kasıt sonucu çıktığı söylenen orman yangınıyla ilgili açıklamada bulunurken, dün bölgede çıkan yeni bir yangınla ilgili de bilgi verdi.

Vali Çakır yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçen hafta perşembe günü Çatalzeytin ilçemizin Koru Yaylası mevkiinde başlayan orman yangınının kontrolünde ilk başta rüzgârın etkisi bir iki gün biraz zorlanıldı ama daha sonra kontrol altında devam etti. Dördüncü gün sonunda da söndürülmüştü. Bu süreçte yangın iki farklı noktada meydana gelmişti ve salı günü itibariyle bölgede herhangi bir sıkıntı yoktu. Bugün (dün) sabah saat 11.00 sıralarında ikinci yangına yaklaşık 300-400 metre mesafede yine bir yanma olayı görüldü. Arazi oldukça dağlık olduğu için arkadaşlarımız yeni intikal ettiler. Telefon irtibatımızdan dolayı tam net bilgi alamadık ama ilk olay yeri görüntüsünde yangının şu an sıkıntı yaratacak boyutta olmadığı gözüküyor. Ama tek handikabımız güçlü bir rüzgâr var bölgede. Bölgede meydana gelen yangınlarda şu ana kadar 25-30 hektar civarında orman alanımız yandı. Bugünkü yangınla alakalı daha çok yeni olduğu ve yeni başladığı için daha sağlıklı bilgileri ilerleyen süreçte vereceğiz ama süratle bütün ekiplerimiz olay yerine sevk ettik. İnşallah kısa sürede kontrol altına alacağız.

Yangının çıkış kaynağı ile alakalı kamuoyunda farklı spekülasyonlar var. Ama bununla alakalı sabotaj iddiasını kesinlikle başvurulduğunu düşünmüyoruz. Çünkü elimizde bir bilgi bulgu yok. Ama Jandarma ve adli birimlerimiz yangının çıktığı günden itibaren sahada çalışmalarını yürütüyorlar.

Olayla alakalı devam eden tahkikat sürecinde yangının çıkış sebebi ile alakalı çok daha net bilgiyi vereceğiz.  Ama şu aşamada yani böyle sabotaj olduğu yönünde ne bir ihbar, ne bir şikâyet, nede bizim böyle bir bulgumuz var. Sağlıklı bilgiyi İnşallah bu yapılan çalışmalar sonucunda daha net bir şekilde vermiş olacağız. Bu yönde soruşturma başladı ve devam ediyor.”

Cengiz MUHZİROĞLU