Söz dinlememenin dayanılmaz hafifliği

Küçüktük, ufacıktık, mini mini çocuktuk; ebeveynlerim devamlı büyüklerin sözlerini dinlemem konusunda telkinde bulunurdu. Sanki onlar her şeyi biliyordu. Garip garip sorular sorar, düşünmeyi, sorgulamayı unutan ya da unutmak için çaba gösteren bünyelerine alev enjekte etmeye çalışırdım.

Büyüdükçe sistemin bizi düşünmekten ziyade düşünmemeye, sorgulamamaya büyüklerin her şeyi bilmesi gerektiğine ikna edilmek üzere kurulduğunu hissettim. Bu hislerimin bedelini ağır ödesem de yine de devam ettim. Bildiğim yoldan…

Bazen kırık havada esen rüzgârlarla savrulup gittim, bazen sert rüzgârlara karşı inatla durdum. Tarih bize öğretilen değildi, sosyoloji hiç değildi… Matematik gibi bilimsel değeri olan alanlarda ilerlememiz gerekirken havdan su dövecek konulara müdahil olmamız bizim yaşam biçimimiz oluverip çıkmıştı. Girişimciliğin tarifi rantsal kar haline dönüştü, belki de lugatlar değişmiş, dünya değişmişti. Yapay zekâdan ev yapan, robot askerlerden ordu kurmaya hazırlanan komşu ülkelere baktıkça hala büyüklerini dinle sözü geliyor. Hâlbuki benden daha önce yaş alması demek, onun daha bilimsel, daha gelişmeci, daha enerjisinin yüksek olması anlamına gerekmiyor ki… Ya da benden daha çok bildiği… Benden küçük olup da zeka seviyesi, diyalektik düşünme tarzı yerlerde olanlarda ayrı bir muamma… İki neslin arasında kalan, çağa ayak uyduran ama geri düşünceye ayak uyduramayan ben güzel haber de almıyor değildim. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Geldikleri gibi giderler” sözüyle Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaretini verdiği Kartal istimbotunun restorasyonu tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini okuyunca dinyelebileceğim büyükleri düşündüm. Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu Başkanı Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz; büyüklerden biriydi… Platformları görevlerini tamamladı, tarihi anlatan harika bir konuşma yaptı ve son cümleleriyle bu gururu bizimle paylaştı. “Kartal İstimbotu umudun direnmenin, yeniden ayağa kalkmanın ve yenilmezliğin sembolüdür” dedi.

Kendilerini dinleten büyüklere selam olsun. İstiklal yolunun mirasını kabul eden şehrimin aziz ve değerli insanları…