Sözcü, haberinin arkasında durdu

Sözcü gazetesi, Belediye’nin yaptığı genel açıklama ile yalanlamada bulunduğu “İsale hattında yaşanan arıza şehri hasta etti” başlıklı haberinin arkasında durdu ve doğruluğunu savundu.

 

Sözcü’nün, Belediye’nin yalanlama içeren açıklaması üzerine yaptığı cevabi açıklama aynen şöyle:

“03.09.2019 tarihinde gazetemizde yayınlanan ve ulusal basında da yer alan “İsale hattında yaşanan arıza şehri hasta etti” başlıklı haberimize, Kastamonu Belediyesi tarafından yapılan açıklamada gazetemizin doğrudan hedef gösterilmiş olup, yapılan haberin yalan haber olduğu iddia edilmiştir.

Oysaki Ilgaz dağı isale hattındaki onarım çalışmasını takip eden gün ve günlerde Kastamonu Devlet Hastanesi acil servislerine ishal, mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş vakaları nedeniyle yüzde 50’nin üzerinde bir müracaat artışı olmuştur. Bu yapılan müracaatlar hastane kayıtlarında da mevcuttur.

Tüm bu yaşananların yanı sıra Kastamonu Belediyesi’nin 03.09.2019 tarihli haberimize yaptığı ‘yalanlama’ açıklamasını neden 22.09.2019 tarihine kadar beklettiği merak konusu olmuştur.

Kastamonu Belediyesi tarafından tek amacının kamuoyunu bilgilendirme gayesi olan gazetemize, ‘kurumumuza karşı yapılmış bilinçli bir karalama politikası’ şeklindeki yakıştırmasını kabul etmiyoruz. Sanki tek hedefimiz Kastamonu Belediyesi imiş gibi yapılan bu açıklamayı doğru bulmuyoruz. Gayemiz sadece kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve uyarmak amacı gütmektir. Şuana kadar da Kastamonu Belediyesi’nin her yaptığı hizmeti gazetemizde yayınlayarak ve haberlerine geniş yer vererek göstermiş bulunuyoruz.

Ayrıca bahsi geçen haber, abonesi olduğumuz İHA tarafından servis edilmiş bir haber olup, gazetemizde bu haberi kullanmıştır. Açıklamada haberin tek muhatabı gazetemiz gibi yansıtılmıştır.

Kastamonu Belediyesi tarafından gönderilen açıklamada konuyla ilgili yasal süreç başlatılacağı belirtilmiştir. Her kurum, ilgili mevzuatlar çerçevesinde yasal hakkını kullanabilir.

Bundan önce nasıl ilkeli, tarafsız, yansız ve cesur habercilik anlayışı ile yayın hayatımızı sürdürdüysek bundan sonra da yayın ilkelerimizden vazgeçmeyecek, taviz vermeyeceğiz. Bu tür asılsız ve mesnetsiz iddialara ve yalanlamalara dayanarak yapılan baskılara göz yummayacağız. Gazetemizi hedef alan ve ağır suçlamalar yöneltilen açıklamaya zorunlu olarak cevap vermiş bulunuyoruz.

Kastamonu Sözcü Gazetesi olarak kamuoyunu bilgilendirme vazifesi görevimizi eksiksiz bir şekilde yerine getirirken Ilgaz dağında isale hattındaki yaşanan gelişmelerle ilgili habere, refikimiz olan hiçbir yerel gazete yer vermezken nasıl oluyor da Kastamonu Belediyesi’nin yaptığı ve tek muhatabı biz olan açıklamaya muhabirimiz ve gazetemizin ismini kullanarak yer verilebiliniyor? Yayıncılık ahlakına ve ilkelerine uymayan bu hareketi gazetemiz olarak kınıyoruz.”