“STK’lar demokrasinin olmazsa olmazı”

Vali Vekili Yaşar Karadeniz, sivil toplum örgütlerinin demokrasinin olmazsa olmaz ayağı olduğunu belirtti ve “Derneklerin bu potansiyeli iyi kullanabilmeleri için de yaptıkları iş ve işlemleri neye göre yaptıklarını bilerek ilişikli bir şekilde yapmaları ve onun daha da ötesine geçerek faaliyetde bulundukları alanla ilgili hedef kitlelerini bulundukları ortama Kastamonu’ya ülkemize nasıl yapacaklarına yönelik projeleri üretmeleridir” dedi.

P2230525Kastamonu Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) diyaloğu kapsamında düzenlediği eğitim semineri dün verildi.

Halk Eğitim merkezi salonunda gerçekleşen seminerin açılışına katılan Vali Vekili Yaşar Karadeniz,

sivil toplum örgütlerinin demokrasinin olmazsa olmaz ayağı olduğunu belirtti ve “Derneklerin bu potansiyeli iyi kullanabilmeleri için de yaptıkları iş ve işlemleri neye göre yaptıklarını bilerek ilişikli bir şekilde yapmaları ve onun daha da ötesine geçerek faaliyetde bulundukları alanla ilgili hedef kitlelerini bulundukları ortama Kastamonu’ya ülkemize nasıl yapacaklarına yönelik projeleri üretmeleridir” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın her yıl program yayınladığına, bu programa Kastamonu’dan müracaat eden dernek sayısının ise sadece üç olduğuna işaret eden Karadeniz, şöyle devam etti:

“Bunları yakından takip etmek gerekiyor, her dernek yöneticisi en azından ne kendisi yada dernekten bir görevliyi bu tür programlar nerede ve ne zaman yayınlanıyor, bunların bir takvimi var, bunun takip edilmesi ve o programlara yönelik de projeler hazırlanması ve hazırlatılması ilimize daha fazla bunların kazandırılması demektir.

Sadece İçişleri Bakanlığı da değil Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği Projeleri ve yine birçok konularda zaman zaman STK’lara yönelik programlar da yayınlanıyor. Bunların hepsinin takip ettiğinizde inanın ortaya gerçekten çok güzel şeyler de çıkacak ve yapacağınız faaliyetlerde .kamu kuruluşlarının ulaşamadığı ve yetişemediği yerlere katkı olarak da dönecektir. Zaten gelişmiş toplumlara baktığımızda, gelişmişliklerini sağlayan unsurlarda budur. Bu tür düzenlenen seminerler sizler için çok faydalı olacağına da inanıyorum. Hem hukuki işlemler bakımından, hem de projelere dönük çalışmalar bakımından sizlere çok şeyler kazandıracağına da inanıyorum. Bunun iki ayağı var bir dernekler ayağı var birde Kamu Kuruluşları ayağı var. Benim İl Müdüründen istirhamım kamu kuruluşlarına da yönelik bir çalışma yapılmasında fayda var olacağına inanıyorum. Kamu turuluşlarına yönelik de bunun yapılmasını istiyorum. Sivil toplumla nasıl çalışılır, o konuda da bilgilendirilme yapılmasında çok fayda var, zaman zaman oralarda da problemler yaşanabiliyor. Bu konuda da problem yaşanmaması için bilgilendirmeler yapılmalı.” CM