Su “akıya”, Türk “bakıya”

0
10

mafacan

Bir değerli dostum aradı hafta sonu, Ilgaz ve Bozkurt’ta şişelemeye müsait kaynak suyu olduğunu hatırlattı ve bu doğal hazinenin durumunun şu aralar ne halde olduğunu sordu…

Ilgaz’dakini bilmem de, Bozkurt’taki kaynak suyu yatırımını yeniden bir hatırlamakta fayda var.

Bozkurt Belediyesi internet sayfasından derlemeye çalıştım…

Umut, neşe, hüzün.

13 Haziran 2008…

Bozkurt Kızılcaelma Köyü’nden bir zamanlar ‘Oscar Su’ adı altında şişelemesi yapılan kaynak suyu, Japon iş adamlarının girişimleriyle yeni ve modern tesislerle ‘FresQua’ markasıyla iç ve dış tüketime sunulacak. Bozkurt Bayramgazi Köyü’ne Japon iş adamlarına ait Doadvance Su Sanayi ve Tic. Ltd. şirketince yaklaşık 4 yıl önce kurulan içme suyu şişeleme fabrikası üretime hazır. Yaklaşık 4 yıl önce çalışmalara başlanılmıştı, bu süre içinde 17 km mesafedeki Kızılcaelma Köyü’nden çıkan doğal kaynak suyu yeraltından borularla motopomp kullanılmadan fabrikaya getirildi. Şişelemeden ambalajlamaya kadar tüm makineler fabrikaya kuruldu. Fabrika bakanlığın izni ile üretime yakında başlayacak. Şirketin yönetim kurulu başkanı Japon iş adamı Tsuyoshi Tomihari ve işletme sorumlusu Hasagava dört yılda öğrendiği Türkçesi ile kendi adının Hasan, suyun adının ‘FRESQUA’ olduğunu, gelen suyu saniyede 7-8 litre miktarında, çalışacak işçinin 25-30 kişi, üretilecek suyun günde 80 bin şişe, üretimin ise yüzde sekseninin Türkiye’de kalanının ise Japonya ve Almanya da pazarlanacağını söyledi. Tsuyoshi Tomihari, FresQua suyunun Türkiye’deki mevcut şişelenen kaynak suları içinde ikinci sırada olduğunu 1.5 ay içinde üretime başlanacağını söyledi.”

2009 ilkbahar, fabrika üretimde…

Bozkurt’un Bayramgazi Köyünde kurulan su fabrikası üretimini sürdürüyor. Japon işadamlarının işletmesini üstlendiği FRESQUA markalı doğal kaynak su şişeleme fabrikası yöreye canlılık getirirken, civar köylerden kadınlı erkekli 30 civarında işçinin çalıştığı fabrikanın aynı zamanda köyden göçü tersine çevirdiği de ileri sürülüyor. El değmeden şişelemeye ve ambalajlamaya kadar her türlü işlemin yapıldığı fabrikada tam gün çalışıldığını belirten Mesul Müdür Hale Çapkan, fabrikada kaynak suyun ancak yüzde 40’ının değerlendirildiğini ifade ederek, üretimin şimdilik 0,5 ve 1,5 litrelik şişelerde devam ettiğini, önümüzdeki günlerde de 5 litrelik şişelerde üretime geçeceklerini dile getirdi. Günde ortalama 80 bin şişe su şişelediklerini söyleyen Çapkan, ‘şişelenen su yurt içinde pazarlanıyor, hazır su sektöründe iddialıyız’ diye konuştu. 4 yıl önce kurulan ve ilk olarak kaynak suyun 17 km uzaklıkta bulunan Kızılcaelma köyünden getirilmesi sağlandığı İşletmede Bozkurt Belediyesinin Japon İşletmecilerce kurulan fabrikaya her türlü konuda yardımcı olduğu da kaydedildi.”

2009 ilkbaharın son günleri, filmin sonu kötü bitti…

Bozkurt’un Bayramgazi köyünde bulunan Fresqua su fabrikasında üretim durduruldu. Bayramgazi köyünde bir süre önce Japon iş adamları tarafından işletmeye açılan 25 kişinin çalıştığı Fresqua isimli su fabrikasının üretimi, suyun çıkış yerinin bulunduğu köy muhtarlıkları tarafından Danıştay’da açılan dava sonucu durduruldu.

Fabrikanın tekrar faaliyete ne zaman geçeceği konusunda kesin bir bilgi edinilemedi.”

2009 Ağustos, köşe yazımda demişim ki…

Yeni Teşvik Kanunu açıklandı,

Siftahı, memleketten ilk yatırımcıyı kaçırarak yaptık.

Japonya`dan gelip, milyon Euro`ları şehrimize gömen Japon şirket,

Senelerdir çözülemeyen sorunlar nedeniyle soluğu İzmir’de aldı.”

Kaynağın halini sordum…

Dereye akıya” dediler.

Derenin ucu HES’e bağlanıyormuş…

İçmesuyu kalitesinde elektrik.

mustafa-afacan-bant

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER