Sulama birliklerinin sorunlarına çözüm için Ünlü’den girişim sözü

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, kendisini ziyaret eden sulama birlik başkanı ve muhtarlara, çözüm bekleyen sorunlar  konusunda Bakanlık, DSİ Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek gerekli girişimlerde bulunacağını söyledi.

Toplantıda, Kapalı Sistem Sulama ile su kayıplarının sona ereceği, mevcut su kaynağının daha verimli kullanılacağı, 46 köyde yaşayan çiftçilerin daha fazla ürün alarak tarım ekonomisine katkı sağlayacağı tespit edildiği, ayrıca modern sulama ile birlikte şeker pancarı üretiminin artacağı ve Kastamonu Şeker Fabrikasının randımanlı bir şekilde çalışacağının değerlendirildiği bildirildi.

 

Kastamonu Sulama Birliği Başkanı Sebahattin Tiftik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcı, Dereköy, Gömeç Köyü, Hasköy ve Molla Köyü Muhtarları Tarımsal Sulama ve Sulama Birliklerinin sorunlarına çözüm oluşturmak için Ak Parti İl Başkanlığında AK Parti İl Başkanı Sayın Doğan Ünlü’yü ziyaret ettiler.

Toplantıda 1976 yılında DSİ tarafından hizmete açılan Germeçtepe ve Karaçomak Sulamalarının ekonomik ömürlerini tamamladıkları için ivedilikle Modern Kapalı Basınçlı Borulu Sisteme geçirilmesi gerekliliği görüşüldü.

Kapalı Sistem Sulama ile su kayıplarının sona ereceği, mevcut su kaynağının daha verimli kullanılacağı, 46 Köy Muhtarlığında yaşayan çiftçilerin daha fazla ürün alarak tarım ekonomisine katkı sağlayacağı tespit edildi. Modern Sulama ile birlikte Şeker Pancarı üretiminin artacağı ve Kastamonu Şeker Fabrikasının randımanlı bir şekilde çalışacağı değerlendirildi.

Muhtarlar ve Kastamonu Sulama Birliği Başkanı  Sebahattin Tiftik, tespit edilmiş mevcut sorunların çözümüne yönelik  DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü ve Bakanlık Yetkilileri ile görüşeceği ve gerekli girişimlerde bulunacağı yönünde söz aldıkları Ak Parti İl Başkanı Sayın Doğan Ünlü’yeKastamonu çiftçileri adına teşekkür ettiler.

Birliğin ivedilikle çözüm beklediği başlıca sorunlar şunlar:

  • Germeçtepe Kırcalar Sulaması Kanallarının ekonomik ömürlerinin tamamlanması sebebi ile yapılmış olan Kapalı Sistem Yenileme Projesinin 2020 yılı yatırım İhale Programına alınması,
  • Karaçomak Sulaması Kanallarının Kapalı Sistem Yenileme Projesinin 2020 Yatırım Programına alınması,
  • Hasköy Sulaması sahasında bulunan Kastamonu Arıtma Tesisi hakkında bilgi alınması,
  • Daday Hazım Kılıç Göleti Bezirgan Sulaması 2nci kısmı için 2020 yılında ödeneğin aktarılması,
  • Hasköy Sulamasına katkı sağlayacak Çay Göleti ödeneğinin 2020 yılında aktarılması,