“Sulamaya daha fazla kaynak ayrılmalı”

İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Mehmet Kayıkcı, 2016 yılında su ve kanal hizmetleri kapsamında 5 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi.

Kaynağın 3 milyon lirasının İl Özel İdaresi, 2 milyon lirasının ise İller Bankası aracılığıyla karşılanacağını söyleyen Mehmet Kayıkcı, 2016 yılı bütçesinde sulama ve toprak hizmetleri için ayırdıkları ödeneğin yeterli olmadığını, Kastamonu’nun göçü tersine çevirmesi için 2017 bütçesinde bu kaleme daha fazla kaynak aktarmaları gerektiğini kaydetti.

2016 yılında içme suyu için kullanacakları kaynak tutarının 1 milyon 214 bin 977 lira iken sulama ve toprak hizmetleri için ayırdıkları rakamın ise 700 bin lira ile sınırlı kaldığını hatırlatan Mehmet Kayıkcı, Kastamonu’nun göçü tersine çevirme rüyasını gerçekleştirebilmesi için tarım arazilerinin sulanır durumda olması ve çift ürün alabilme gibi avantajlara sahip olmasının şart olduğunu belirtti.

Mehmet Kayıkcı, dünkü oturum öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“2016 yılında su ve kanal hizmetleri kapsamında 5 milyon liralık bir yatırım yapacağız. Bu rakamın 3 milyon lirasını İl Özel İdaresi kaynaklarından, 2 milyon lirasını ise İller Bankası kaynaklarından kullanacağız. 2016 yılında ilimizde içme suyu hizmetleri için 1 milyon 214 bin 977 liralık bir kaynak kullanacağız. Sulama ve toprak hizmetleri için 700, sondaj hizmetleri için 500, laboratuvar hizmetleri içinse 110 bin lira kaynağımız olacak. Bilindiği gibi Kastamonu’nun göç sorunu var. Göçü tersine çevirme gibi bir hayalimiz, rüyamız var. Bu noktada da İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi üyelerimizin yaptığı ve yapacağı çalışmaların çok büyük önem taşıdığına dikkat çekmek istiyorum. Bu nedenle sulama ve su kanalları ile ilgili hemen bu yıl başlamak üzere çok büyük yatırımlar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle İl Özel İdaresi kaynaklarının yol, su ve kanalizasyona yönelik olanları daha yüksek kaynaklar ama sulama ve toprakla ilgili kalemlere ise az bütçe ayırıyoruz. Özellikle göçün tersine çevrilmesi, tarım arazilerinin sulanır duruma gelmesi ve çift ürün alabilme gibi avantajlar sahip olmasıyla mümkün. Bunu düşündüğümüzde bu yıldan başlayarak önümüzdeki yıllarda sulama ve toprak hizmetlerimize daha fazla bütçe ayırmalıyız. İnşallah önümüzdeki yılın bütçesini yaparken Plan Bütçe Komisyonumuz ve bizler buna dikkat edeceğiz. Ben bu konuyu önemsiyorum, sizlerinde ilçelerinizde zamanı geldiğinde bu konuda çalışma yapacağınıza inanıyorum.” ERHAN VEREN