Sürpriz çıkış

Saat Kulesi’nin hemen üzerinden başlayıp, Şehitler Anıtı’na kadar uzanan 105 hektarlık Botanik Park alanında kurulması hedeflenen “Açık Hava Müzesi ve Yaban Hayatı Parkı” projesi ile Ilgaz Yurduntepe’deki pist çalışmaları İGM’nin önceki akşamki oturumunda tartışma konusu oldu.

 Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan’ın hayata geçirilmesi için büyük önem verdiği bilinen Yaban Hayatı Parkı projesiyle ilgili olarak İGM Başkanı Güray Parçal, “Bizim gündemimizde Botanik Park yok” dedi. Yurduntepe’deki pist çalışmalarına da değinen Parçal, “Hanönü’ne çeltik için ekskavatör gönderemedik, Belediye’den araç gönderdik. Vatandaşın çeltiği yanarken, ben burada pist düzeltilmesine çok sıcak bakmıyorum. Bizim asli görevimiz kırsal kesimdir” dedi.

 

İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı toplantıları başladı. Yazılı ve sözlü önerge bölümünde MHP İGM Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, İl Özel İdaresi bünyesine Sathi Kaplama Aracı alınması yönünde yazılı önerge verdi. Önerge hakkında bilgi veren İlhan Bozahmetoğlu, “Gerçek standartlara ulaştırmak istediğimiz yol yaklaşık 6 bin kilometre. Bunlarında asgari olarak kilometre başına 650 bin TL maliyeti var. Uyguladığımız yöntemle ve çalışmalarla ancak yılda 100 kilometre üzerinde yol yapabilmekteyiz. Bu ancak 40 yılda tüm yolları gerçek standartlarına ulaştırabiliriz” diye konuştu.

İlhan Bozahmetoğlu, İl Özel İdaresi bünyesine Sathi Kaplama Aracı alındığında yol yapım çalışmalarının daha hızlı yürüyeceğini, daha ucuz maliyetle daha çok yol yapılabileceğini vurgulayarak, “5 yılda köylerimizi asfalta kavuşturabiliriz” dedi.

AK Parti İGM Grup Başkanı, MHP İGM Grup Başkanı ve CHP İGM Grup Başkanı’nın imzasıyla verilen yazılı önerge oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na, AR-GE Komisyonu’na, Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu’na gönderildi.

 

Yol yapım çalışmalarının gündeme gelmesi üzerine söz alan İGM Başkanı Güray Parçal ise dikkat çeken bir çıkışta bulundu.

Botanik Park’ta hayata geçirilmesi planlanan projeye değinen Güray Parçal, “Bizim gündemimizde Botanik Park yok. Sezon başlangıcında araçların yol yapımında olması gerekirken, Ilgaz Yurduntepe’de pist düzenlenmesi yapılmasını doğru bulmuyorum. Hanönü’ne çeltik için ekskavatör gönderemedik, sonra Belediye’den talep edip araç gönderdik. Orada vatandaşın çeltiği yanarken, ben burada pist düzeltilmesine çok sıcak bakmıyorum. Bizim asli görevimiz kırsal kesimdir. Oraların altyapılarıdır. Kırsal kesimden bunların tepkisini alan buradaki 45 kişi. İlçeler bizden makine, araç bekliyor; biz gönderecek araç bulamıyoruz. Bizim Meclis olarak derdimiz verimli çalışma, diyaloglu çalışmanın peşindeyiz. Bizim görevimiz park bahçe değil, yollara bakalım” ifadelerini kullandı.

 

Botanik Park’ta hayata geçirilmesi planlanan proje, Kastamonu İl Özel İdaresi’nin büyük önem verdiği projelerin başında geliyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan, Botanik Park’ın bulunduğu alana yapılması düşünülen projeyle ilgili olarak geçmiş dönemlerde şu açıklamayı yapmıştı:

“Özel İdare olarak artık en önemli projemiz, eski botanik parkı, yeni adıyla ‘Açık Hava Müzesi ve Yaban Hayatı Parkı’dır. Bu park için altyapı ve proje çalışmalarına başlanacak olup ilk etapta Saat Kulesi’nin üstünden başlayan, Şehitler Anıtına kadar olan 105 hektar alan İl Özel İdaresi’nin tapulu alanı olarak tescil edilmiştir. Bu yapılacak alan Kastamonu kültürünü yansıtacak, içinde oteli, bisiklet yolları, yaban hayat gözlem kuleleri olacak. Şehrin kimliğini farklı bir boyuta taşıyacak, doğa turizminin bu şehirde olduğunu vurgulayacak bir çalışma olacaktır.”