Survivor gibi cenaze töreni

Asırlık ninenin cenazesi, bir metreyi aşan karda yamaçtaki mezarlığa molalar verilerek güçlükle götürülüp defnedilebildi.

101 yaşında vefat eden Cemile Yılmaz’ın Küre’deki cenaze töreni, yakınları ve katılanlar için Survivor yarışmasına döndü.

Bursa’da hayatını kaybeden Cemile Yılmaz’ın cenazesi, yakınları tarafından Camiliköy köyüne getirildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle köye güçlükle ulaştırılabilen cenazenin namazı tipi altında kılındı. Merhumenin yakınları, şiddetli rüzgarın etkisiyle açılan tabut kapağını bantlamak zorunda kaldı.

Cenazeyi, köye yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki yamaçta bulunan mezarlığa tipi altında ve bir metreyi aşan karda ulaştırmak ise güçlükle mümkün olabildi. Tabutu taşımakta zorlanan cemaat, karın geçit vermediği yolda molalar vererek ilerledi.

Dakikalar süren mücadele sonunda mezarlığa ulaşan köylüler, 1,5 metreye yaklaşan kar temizlendikten sonra açılabilen mezara cenazeyi defnetti.

Köy muhtarı Mustafa Çelik, Küre ve köylerinde kış şartlarının çok ağır geçtiğini söyledi. Son üç ayda üç cenazeyi defnettiklerini anlatan Çelik, “Mezarlıklarımızı, arazi şartları ve alt kısımlarda su çıktığından dolayı yüksek orman kesimlerine yapabiliyoruz. Allah ölmüşlerimize rahmet eylesin. Biz bu şartları zaten yıllardır yaşıyoruz. Cenaze evinden buraya 750 metre yürüdük. Traktörle yolumuzu imkanımız olduğu kadar açtık. Cenazemizi getirdik” dedi.

Cemile Yılmaz’ın oğlu Canip Yılmaz ise 101 yaşında vefat eden annelerini köylerine defnetmek istediklerini, ağır kış şartlarına rağmen, kendi topraklarında annelerini son yolculuğuna uğurladıklarını belirtti. AA