Süt hijyeni eğitimi

  • 32 saatlik eğitim sonrasında kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliği ile ilimiz Merkez Duruçay Köyü’nde Gıda Mühendisi H. Serra Çetin tarafından verilen 32 saat süreli  “Süt Hijyeni Kursu” sona erdi.

Kurs sonunda Duruçay İlkokulu’nda düzenlenen törenle kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. Törene Vali Yardımcısı İbrahim Çenet, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ebubekir Yiğit de katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, “Gıdaların üretiminden tüketimine kadar geçirdiği tüm aşamalarda güvenilirliğin sağlanması ile tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması önem arz etmektedir. Gıda güvenilirliğine ilişkin doğru ve güncel bilgi sunmak, gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek ve ürün arzında sürdürülebilirlik en önemli hedeflerimizdendir. Bakanlığımız tarafından düzenlenen Süt hijyeni başta olmak üzere süt ve sağım hijyeni konulu çiftçi eğitimleri bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu amaçla İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda güvenilirliği ile ilgili çiftçi eğitimi faaliyet ve etkinlikleri yürütülmektedir ve bu faaliyetler artarak devam edecektir” dedi.

Vali Yardımcısı İbrahim Çenet de “Kadın çiftçilerimiz önce aile daha sonra da ülke ekonomisinde çok önemli rol oynamaktadır. Köylerde üretimi sağlayan ve kırsalda yaşamı devam ettirecek olan kadınlardır. Bu nedenle kadınların eğitim faaliyetlerine katılarak kendilerini daha çok geliştirmeleri, üretimlerini daha bilinçli düzeyde yapmaları çok büyük önem arz etmektedir. Bugün burada bulunan, bunca yoğunluğun arasında fedakarlık yaparak eğitim almak için zaman ayıran tüm çiftçilerimizi ve eğiticilerimizi katılımlarından ve başarılarından dolayı kutluyorum” diye konuştu.